Обмисля се още един механизъм за подкрепа на висшите училища – създаване на Национална програма, по която да се финансират различни капиталови разходи, както необходими ремонти и проекти за модернизация, така и оборудване и обособяване на лаборатории. Това съобщава служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков на форум за политиката във висшето образование и науката в Националната спортна академия.
Срещата е организирана от браншовия синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ и Синдикат „Висше образование“ към КТ „Подкрепа“. В нея се включват ректори и представители на ръководствата на държавните висши училища, съобщава пресцентърът на МОН.
„Всички успехи за висшето образование постигнахме заедно със синдикатите и ректорите на висшите училища“, отбелязва проф. Цоков.
Просветният министър припомня още, че през тази година на два пъти бяха увеличени заплатите на университетските преподаватели. По този начин възнаграждението за най-ниската академична длъжност нарасна с 1000 лева за една година, а общо предоставените средства от държавата за висшите училища за първи път надхвърлиха 1 млрд. лева.
„Щастлив съм, че всичко това насърчава навлизането на повече млади хора във висшето образование. Само заедно можем да защитим всичко постигнатото дотук и да надграждаме тези резултати“, каза просветният министър.
Проф. Цоков посочи, че Министерският съвет е взел през тази седмица решение за увеличаване на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари 2025 г. и това ще се отрази във всички сектори, включително във висшето образование.
Министър Цоков съобщи, че предстои да се публикува и Рейтингът на висшите училища за тази година.
„Това е механизъм, който продължава да насърчава университетите ни да бъдат още по-добри и по-успешни“, изтъкна министърът.
Той допълни, че
много от тези данни са и в основата на механизма на разпределяне на финансирането на висшите училища.
Във форума участват и заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, главният секретар на МОН Любомир Йосифов, директорът на дирекция „Финанси“ в МОН Соня Кръстанова, председателят на Синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ доц. Лиляна Вълчева, председателят на Синдикат „Висше образование“ към КТ „Подкрепа“ доц. Валери Апостолов, главните икономисти на КНСБ и на КТ „Подкрепа“ – гл. ас. д-р Любослав Костов и Атанас Кацарчев, ректори и заместник-ректори на висши училища, представители на национално представителните синдикати във висшето образование и др.
Теми на дискусията са положителните тенденции в политиката по доходи и оценки, финансирането при отчитане на реформи по критерии за качество и постигнати резултати, както и очакванията към Бюджет 2025 за държавните висши училища.
ВОН – КНСБ, в социален диалог и партньорство с МОН и ректорите на ДВУ, представи своите предложения по проектобюджет 2025 за ДВУ при спазване на изискването чл. 90а/ЗВО за средствата от държавния бюджет за финансиране на висшето образование да се планират ежегодно в размер не по-малък от 0,9% от БВП.
За да се изпълни това, а и останалите изисквания на ЗВО, в бюджета за 2025 г. са необходими допълнителни средства в размер на около 880 млн. лв. Разнопосочните мнения за Бюджет 2025 не са повод за оптимизъм и след изразените позиции и прогнози всички се обединиха около критичния минимум за допълнителни средства за ДВУ от не по-малко от 300 млн. лв., а при възможност във времето и коригиране на някои належащи разходи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg