Една от модерните теми в днешно време е здравословното хранене.
Все повече хора се интересуват от тази тема и в интернет има много сайтове с информация. Често тези сайтове са преведени чрез програми за автоматичен превод и съответно са на „развален“ български. От една страна, програмите не превеждат някои думи и така чужди думи навлизат в езика ни. От друга страна, за модерните теми е престижно да се използват нови думи, без да се търсят българските им съответствия.
При здравословното хранене се наложи думата нутриенти, която произхожда от латинската дума nutritio ‘хранене’. Новата дума нутриенти измества термина хранителни вещества. Нутриентите се дефинират като биологически активни вещества, необходими за поддържане на живота и за растежа на организма.
Нутриентите биват макронутриенти and микронутриенти, т.е. хранителни вещества, необходими на организма в относително големи или малки количества. С новата дума макронутриенти се назовават основните хранителни вещества – белтъчини, въглехидрати и мазнини. А думата микронутриенти се използва като общо название за витамини и минерали.
Има също антинутриенти – естествени или синтетични съединения, които пречат на усвояването на хранителните вещества.
Както виждате, думите са нови, но понятията – не.
Гл. ас. д-р Надежда Костова работи в Секцията за българска лексикология и лексикография към Института за български език при БАН.
Съавтор е на някои томове от многотомния тълковен академичен „Речник на българския език“.
Автор е на монографиите „Основни глаголи за движение в българския език“ и „Глаголни неологизми в българския език“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg