Държавата финансира догодина обучението на малките ни сънародници с 13 млн. лв.
„В бюджета за догодина ще бъдат отделени допълнителни 2 млн. лв., с които да бъдат подкрепени усилията, които полагате за съхраняването на българските корени“, заяви премиерът Бойко Борисов пред участниците в XII годишна среща на Асоциацията на българските училища в чужбина. През тази година неделните училища получиха повече от 11 млн. лв. В работата на форума в Пловдив се включиха над 200 училищни ръководители и преподаватели. Той премина под надслов „Съхранението на българския език и родовата памет по света – път към Родината“. Съорганизатори на форума са Министерството на образованието и науката и ПУ „Паисий Хилендарски“.
В Града под тепетата учителите имаха възможността с часове да дебатират за бъдещето на неделните ни училища с министър-председателя, с министъра на образованието Красимир Вълчев, със зам.-министъра Деница Сачева.
Гост на форума бе и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Премиерът акцентира върху усилията на правителството у нас да се върнат повече български семейства и подчерта огромното значение на съвместната работа с Асоциацията на нашите училища зад граница. По думите му обратната миграция се случва, когато се осигурят по-добри условия за живот, но и се създават условия да бъдат подготвени децата на семействата, които искат да се върнат в България. Затова ролята на тези образователни институции е огромна, защото позволяват малките ни сънародници на изучават езика, историята и географията на родината си. И когато семействата поемат по обратния път към родината, децата им ще се върнат и няма да се чувстват като чужденци в собствената си страна. „Вече работим в синхрон и съм убеден, че ще постигнем повече резултати. Вие сте най-големите будители. Едно голямо „Благодаря“ за патриотизма и усилията, които полагате!“, обърна се към педагозите премиерът.
Той напомни за сериозната подкрепа на правителството за образованието. В момента в модернизирането на образователната инфраструктура на близо 1000 училища в страната са вложени 700 млн. лв. Купуват се нови училищни автобуси, осигурени са и училищни шкафчета.
„Образованието зад граница е неделима част от българското образование. То е в основата на серия от държавни политики, чиято цел са съхранението на българското самосъзнание и родовата памет, разпространението на българския език и мотивирането на сънародниците ни да се върнат у дома“, категорична бе вицепрезидентът Илияна Йотова.
„На практика, изградихме цяла система, която днес припознаваме като български училища в чужбина“, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Според него това е повече от показателен пример за успешна държавна политика. Но пред системата български неделни училища стоят и сериозни предизвикателства. „С първо поколение деца беше относително по-лесно, но с второ е по-трудно, а с трето – почти невъзможно. Затова е важно българският език да бъде припознат от образователните системи и включен като матуритетен. Ще положим тези усилия – заяви министър Вълчев. – След като живеем в един все по-свързан свят, трябва да направим така, че малките ни сънародници да са свързани с България. Такава е ролята на неделните училища и затова целта трябва да бъде децата да учат в нашите училища колкото се може по-дълго – в прогимназиалната и гимназиалната степен“, допълни той.
И още една новина сподели министър Вълчев – подготвя се програма за партньорство между училищата в България и тези в чужбина. Целта е да се популяризира българското образование и да се мотивират деца с български корени да се върнат в нашата страна.
Четете повече в бр. 31, 1 – 7 август 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg