В специално изявление за „Аз-буки“ от ЕК изразяват съжаление, че Великобритания се оттегля и от „Еразъм+“
От началото на 2021 г Великобритания вече не е част от ЕС, след като изтече преходният период. След напрегнати преговори ЕК постигна споразумение с Обединеното кралство за условията на търговия и сътрудничество с ЕС. Въпреки това от тази година настъпват редица важни промени за европейските граждани, които искат да пътуват, работят или да учат в Англия.
От службата на говорителите на ЕК изпратиха следния коментар специално
за в. „Аз-буки“: „С напускането на ЕС Обединеното кралство реши да сложи край на свободното движение на хора между ЕС и Обединеното кралство, считано от 1 януари
2021 г. Всички движения ще бъдат предмет на действащото законодателство на ЕС
и Обединеното кралство в областта на имиграцията, приложимо за всички граждани на трети държави. Обединеното кралство също така отказа да включи отделна глава относно мобилността в Споразумението за търговия и сътрудничество с ЕС или разпоредба, насочена към улесняване на краткосрочните посещения или дългосрочните престои. Тези решения неизбежно означават, че пътуването между ЕС и Обединеното кралство вече няма да бъде толкова лесно. Тези, които преди 1 януари 2021 г. вече са били в заварено трансгранично положение, попадат в обхвата на Споразумението за оттегляне, което дава възможност за запазване на правото им да останат, гарантира недискриминация и защитава техните социалноосигурителни права. Гражданите на ЕС, които възнамеряват да останат в Обединеното кралство за периоди над 90 дни (напр. с цел работа, научни изследвания, образование или обучение), ще трябва да спазват приложимите имиграционни условия, определени от правителството на Великобритания. Обединеното кралство реши, че не желае да участва в програмата „Еразъм“ на ЕС. Това означава, че както участниците от ЕС, така и участниците от Обединеното кралство ще загубят възможността да се възползват от Програмата в бъдеще. Ние изразяваме съжаление за този факт. Въпреки това споразумението за оттегляне защитава студентите, които понастоящем участват в програма „Еразъм+“ (или тези, които се възползват от „Еразъм+“ за периода 2014 – 2020 г.).“.
От 1 януари 2021 г. българите, които нямат статут на уседналост или временен статут за уседналост, ще могат да влизат и пребивават в Англия краткосрочно, а ако искат да учат или работят, ще трябва да кандидатстват за визи.
Променя се и имиграционният статут на настоящите и бъдещите студенти. Студентите от ЕС имат право да кандидатстват по Схемата за уседналост на ЕС, само ако са били във Великобритания преди 1 януари 2021 г., за да запазят правото си за получаване на неотложна медицинска помощ чрез Европейската здравноосигурителна карта.
Бъдещите студенти задължително трябва да кандидатстват за студентска виза преди пристигането си. Те няма да бъдат обхванати от системите за социална сигурност и няма да получават здравна помощ чрез Европейската здравноосигурителна карта. Те ще трябва да заплащат имиграционна здравноосигурителна такса при кандидатстването за виза, която е в размер на 470 британски лири годишно.
Студентите, които започват обучение след лятото на 2021 г.,
ще заплащат пълния размер на обучителните такси и няма да имат достъп до държавно гарантираните студентски заеми. Размерът на таксите ще се определя от съответните университети и може да варира в различните части на Великобритания – Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.
Според британския премиер Борис Джонсън „Еразъм+“ ще бъде заменена от британската схема за обмен „Алън Тюринг“, и единствената разлика между двете ще бъде броят на участващите студенти. Само 15 000 британски студенти са пътували до Европа по „Еразъм+“, докато броят на студентите от ЕС, които са пътували в Англия, е два пъти по-голям и това е довело до решението му да оттегли Великобритания от Програмата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg