Елизабет Втора е последният британски монарх, обучаван вкъщи, а децата ѝ получават образованието си в училище
Със смъртта на английската кралица Елизабет II – историческа фигура от планетарен мащаб, си отива цяла епоха! През 2022 г. в продължение на 4 дни обществото празнува 70-годишния юбилей от възкачването ѝ на трона. Управлението ѝ е по-продължително от това на кралица Виктория. Няколко месеца по-късно си отиде съпругът ѝ принц Филип, а след още година почина познатата на цял свят, уважавана и обичана кралица. През десетте дни траур медиите във Великобритания се надпреварваха да търсят хора, с които тя е имала интересни разговори, да припомнят заслугите ѝ и да подчертават историческите ѝ достойнства.
Всеки сектор на обществото и бизнеса ѝ отдаде почит, включително училищната общност, тъй като тя е поддържала дългогодишни контакти с различни образователни институции и е била патрон на няколко училища.
Галя КЛАРК
Джеф Бартън – генерален секретар на Асоциацията на лидери на училища и колежи ASCL, казва, че работата на кралицата в служба на обществото е вдъхновение за деца и възрастни. „Дълбоко сме натъжени от нейната смърт. Тя ще липсва на нацията, включително на тези в света на образованието, където мнозина имат топли спомени от юбилея и други кралски събития по време на нейното управление. Чрез достойното ѝ и пословично чувство за дълг към обществото кралицата е изключителен пример за всички нас, тя ни вдъхваше сигурност в несигурните времена.“ Сър Мартин Оливър – изпълнителен директор на Outwood Grange Academies Trust, напомня, че училищните флагове ще бъдат свалени наполовина в знак на почит към посветилата се на служенето на нацията кралица. „Нашият тръст ще спазва периода на национален траур, докато в същото време се опитваме да подкрепяме учениците“, заяви още той.
Кралицата имаше дългогодишни контакти със сектора на образованието. И как иначе, та нали Елизабет II е прекарала значителна част от времето си по време на 70-годишното си управление, посещавайки училища и срещайки се с деца. Една от последните ѝ лични визити е в училището King’s Bruton School в Съмърсет през 2019 г., където открива музикален център и говори пред учениците.
В чест на платинения ѝ 70-годишен юбилей на престола всяко дете в държавно начално училище получава възпоменателна книжка, поръчана от Държавния отдел за образование (DfE). В нея чрез думи на кралски експерти и историци се дава възможност на децата да погледнат в живота на кралицата, да научат интересни факти за коронацията, както и цитати, с които тя е известна. Елизабет II е била патрон на няколко частни училища, включително Royal Russell School в Кройдън, Южен Лондон, и Berkhamsted School в Хъртфордшър.
По време на десетдневния национален траур бяха отложени и сесиите на Парламента. Затова и списъкът с приоритети на новия образователен министър е все още на бюрото му. Денят на погребението (19 септември 2022 г.,
б.р.) е неучебен, а учениците очакват и в деня на коронацията на новия крал Чарлз да не се учи.
Как е образована самата кралица?
За образованието на кралицата разказва в статия в сп. „Атлантик“ Уилсън Харис. Броят е от декември 1943 г., когато Елизабет е само на 17 години. Статията е писана във военно време с идеята да покаже как се готви за „поста“ бъдещата кралица, особено в сравнение с именитата си предходничка кралица Виктория.
Майка ѝ я учи да чете още преди да е навършила 7. Като една от двете дъщери на крал Джордж, Елизабет, престолонаследничката, има учители по френски, немски и музика. Тя учи история със заместник-ректора на прочутия колеж в Итън, подготвящ политици и обществени лидери. Черпи знания от произведения като прочутата „История на Англия“ на Тревелян и „История на Съединените щати“ на Мъзи, заедно с обща европейска история. Авторът на статията се пита риторично колко англичанки на 17 години четат американска история изобщо. В библейската история неин наставник е бил каноник Кроули от параклиса „Сейнт Джордж“ в Уиндзор.
Лингвист по природа, Елизабет говори френски и немски език свободно и с отличен акцент.
Чела е малко от Молиер, Корней, Доде и знае много от „Стоте най-добри френски стихотворения“ наизуст, подчертава Уилсън Харис.
Интересът на принцесата в областта на английската литература е може би от по-голямо значение, смята авторът на статията от 1943 г. Времето ѝ за четене, като цяло, е ограничено, тъй като има стриктен дневен режим. Но въпреки това във или извън „учебните часове“ 17-годишната принцеса е чела повечето пиеси на Шекспир, „Кентърбърийски разкази“, голяма част от творбите на Колридж, Кийтс, Браунинг и Тенисън; някои книги на Уолтър Скот, Дикенс, Джейн Остин, Тролоп и Робърт Луис Стивънсън. Понякога чете и по-развлекателна литература, като творби на Конан Дойл, Джон Бюкан и П.Г. Уудхауз.
В дневния режим на принцесите Елизабет и Маргарет се включват още езда и плуване, музика и пеене. Като дете принцесата има уроци всяка сутрин от 9,30 до 11 часа, а следобеда прекарва в игри навън, пеене и танци, пише списание Town & Country. През ваканциите в замъка Балморал се занимава с пантомима, в английския смисъл – театрално представление по някоя приказка с много шеговити реплики и необичайни костюми. Принцеса Елизабет е обучена професионално да плува. Дори взема изпитите за спасители и умее да се гмурка.
Елизабет II е била в Guids (това е момичешкият еквивалент на бой скаутите, б.а.). Принцесата е и морски рейнджър — повечето момичета от Guids стават рейнджъри, когато са на около шестнайсет. Обхватът на рейнджърите е широк. Разработена е система за военно обучение, известна като домашна спешна помощ. Тя включва първа помощ, грижи за децата и различни форми на гражданска защита. Принцеса Елизабет придобива и добри всестранни познания за електричеството.
Тя редовно слуша радио и следи отблизо военните новини. „Друга черта в характера на принцесата – пише човек, който познава добре Елизабет, – която със сигурност се предава през поколения от страната на краля, е нейната любов към армията и нейните традиции.“ По-специално, естествено, към гренадирите гвардейци, на които тя е полковник.
Така се е подготвяла младата Елизабет за отговорностите, свързани с ръководството на Британската общност. Държавни документи, оставки на премиери, нови кабинети… Монархът има своите задължения, които трябва да познава отлично. Затова е особено важна нейната подготовка в областта на историята и конституционната практика на Обединеното кралство.
Авторите на сп. Town & Country подчертават, че Елизабет е последният монарх, обучаван вкъщи. Тя самата изпраща своите деца в училище.
Синът ѝ, настоящият крал Чарлз III, е първият престолонаследник, завършил университет със степен бакалавър.
Учил е в училищата Cheam и Gordonstoun, в които се е образовал и баща му – принц Филип. По-късно Чарлз посещава една година Geelong Grammar School в щата Виктория в Австралия. Завършва Университета в Кеймбридж с бакалавърска степен.
Настоящият крал е учил антропология, археология и история в „Тринити колидж“, Кеймбридж. Посещавал е и на лекции по история и език на Уелс. Става магистър през 1970 г. и е първият престолонаследник с университетска степен.
Третият син на кралицата – принц Едуард, също е завършил Кеймбридж, но е учил история в друг колеж – Jesus College.
Най-малката дъщеря на принц Андрю и Сара Фъргюсън – Южени, се обучава в Университета на Нюкасъл, а сестра ѝ принцеса Биатрис – в лондонския университет Goldsmith’s University по история и история на идеите.
А какво са учили децата на краля и техните съпруги?
Принцовете Уилям и Хари са посещавали едни и същи училища – Wetherby School и Ludgrove School, а след това и известния колеж Итън – място, където учат предимно деца на аристократи и политици.
Уилям прекарва част от т.нар. gap year (след завършването на гимназия – колеж, и преди университет младежите често си оставят една свободна година, в която да опознаят света, б.а.) в Белиз и Чили, преди да учи в Университета „Сейнт Андрюс“ в Шотландия. През 2001 г. Уилям получава степен по история на изкуството, но впоследствие променя предмета на география. И така, синът на Чарлз завършва през 2005 г. география с магистърска степен. В университета Уилям е познат като „Стив“, за да се пази неговата анонимност.
След университетското си образование принцът получава обучение и във Военната кралска академия – Сандхърст. През април 2008 г. Уилям завършва Кралския военновъздушен колеж „Крануел“.
За разлика от брат си Хари не продължава в университет след „Итън“. Част от gap годината си прекарва в Австралия и Лесото, а след това се обучава за офицер във Военната кралска академия – Сандхърст.
Катрин – съпругата на принц Уилям, получава начално и средно образование в училището St Andrew’s и в колежа Marlborough, след което следва история на изкуството в университета. Там среща Уилям през 2001 г. Говори се, че именно Кейт окуражава принца да смени предмета, вместо да спре обучението си в университета.
Тя също е започнала да учи друг предмет– психология, преди история на изкуството.
И накрая – Меган Маркъл. В Лос Анджелис тя посещава холивудското училище Little Red Schoolhouse. Завършва Immaculate Heart High School, което е католическо училище, въпреки че е протестантка. През 1999 г. е приета в Northwestern University в Илинойс. Учила е и в Мадрид по програма за обучение в чужбина. През 2003 г.
получава бакалавърска степен от Университета в Илинойс. Нейният предмет е театър и международни отношения. Говори се, че първоначално е искала да учи английска филология.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg