Училищата без здравен специалист ще търсят личен лекар на детето.
След всеки инцидент с дете учителите ще бъдат задължени да го консултират с медицинско лице, независимо дали има конкретни оплаквания. Ако в училището няма здравен специалист, преподавателите ще трябва да търсят личния лекар на детето. МОН ще въведе такова изискване с промяна в Наредбата за приобщаващото образование, стана ясно на среща между министъра на образованието и науката проф. Николай Денков и Националното сдружение на общините. Повод за разговора е инцидентът в 52. ОУ в София, след който на 24 февруари т.г. почина 11-годишната Габриела.
Според проф. Денков грижата и решението как да се действа при инцидент с дете, трябва да се поеме от компетентно медицинско лице, а не от учителите. Министърът акцентира и върху нуждата от допълнителна квалификация на преподавателите и възможността за осигуряване на курсове за оказване на първа помощ при инциденти.
Кметовете се обявяват за промяна на стандарта за осигуряване на медицинско лице в училище. Според наредба на Министерството на здравеопазването един медик трябва да се грижи за 800 деца. Кметът на Перник д-р Вяра Церовска беше категорична, че това не е приложимо за малките населени места.
Четете повече в бр. 9, 2 – 8 март 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg