Детските градини ще наваксват пропуснатото през лятото,
когато родителите са на работа
Държавните зрелостни изпити за дванадесетокласниците към момента са планирани да се проведат на 30 май по български език и на 1 юни по математика (вместо на 20 и 22 май). Датите за външното оценяване след VII клас са 13 и 15 юни. „Това е вариантът, ако учебните занятия бъдат възстановени на 14 май – съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. – Готови сме и за варианти, в които отлагането е по-голямо“, уточни в интервю за „Нова телевизия“ той.
Вълчев посочи, че всички висши училища у нас и в ЕС също са готови да изместят приемните кампании. „Ако в някоя страна или в някое висше училище не се променят кандидатстудентските кампании, ще издадем и по-рано дипломите на зрелостниците.“
Националното външно оценяване за X клас също e планувано за
13 и 15 юни, а това за IV клас – за 29 и 30 май. За първа година се въвежда външно оценяване след X клас по чужд език и информационни технологии, след което учениците ще могат да получават безплатен сертификат за ниво по език по Европейската езикова рамка.
Няма да има материал във външното оценяване, който да не е изучаван, увери министър Вълчев.
Няма да има и нулева година.Това би означавало всички ученици да изостанат с една година. Министър Вълчев припомни, че при прекратяването на присъствените занятия средно 60% от учебния материал е бил вече взет. След старта на дистанционното обучение училищата са напреднали с около 10% и в момента е взет около 70% от материала.
Дните от 13 до 16 април ще се използват за консултации, компенсиране на пропуските и занимания по интереси.
На този етап 89 % от българските ученици са в дистанционна форма на обучение. 11 %
от тях са без обучение в електронна среда.
В случая помагат медиаторите.
В страната има над 700 000 ученици в
40 000 паралелки и над 60 000 педагози. Материалът се усвоява различно. Причината е не само заради обучението в електронна среда, но и заради грипните ваканции.
Децата със затруднения в обучението, както и тези 11 %, които не са обхванати в електронно обучение, ще отучват през юни и през юли. Министър Вълчев припомни, че това се е случвало и досега, когато някой не е учил достатъчно през учебната година. Обсъжда се да има и повече занимания по интереси, повече летни занимални.
„Детските градини не могат ефективно да осъществяват обучение в електронна среда“, каза още Вълчев. Затова в момента по-голямата част от педагогическия персонал е в платен годишен отпуск, а непедагогическият в някои общини се ползва за други дейности, например социални. Затова учебното време в детските градини ще бъде удължено“, обясни Вълчев. Той акцентира, че е важ-
но детските градини да работят през лятото и защото родителите няма да имат отпуски.
Вълчев отново благодари на учителите и родителите, че училището проължава въпреки сложната ситуация
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg