Учене чрез правене е част от обучението на възпитаниците на плевенската Държавна финансово-стопанска гимназия „Интелект“
Един от „вечните“ спорове в християнството е „Колко ангела могат да се съберат на върха на една игла“. На пръв поглед, той няма общо с развитието на училищата в България. Нито с факта, че на върха на един от плевенските хълмове, в един от най-младите квартали на града се намира Държавната финансово-стопанска гимназия „Интелект“.
Всъщност християнството спори за броя не на ангелите, а на дяволите, събрали се на върха на иглата. Не сме теолози, за да търсим отговора, но намираме паралел между странностите на спора и съдбата на плевенското училище. Открита през 1990 г., гимназия „Интелект“ има късмета да „застане“ между две коренно различни политически системи. Замислена като експериментална в последните години на социализма, тя отваря врати година след промените като специализирано средно учебно заведение с икономически профил, призвано да направи българското средно образование конвертируемо на европейско и световно ниво.
Дали е запазило този стремеж и днес? За щастие – да, и това лесно може да се види на място. Още отвън прави впечатление модерният вид на сградата. Тя е построена така, че да се оформи красив вътрешен двор – подходящ за различни извънкласни дейности и практически занимания. За 450-те ученици от VIII до XII клас се грижат 44 педагози. Децата участват в множество проекти, в които освен че
разширяват професионалните си компетенции, имат шанса да провеждат практики и посещения в Германия, Испания, Малта, Великобритания, Италия, Чехия, Словакия, Литва, Франция, Хърватска, разказва директорът на „Интелект“ Емил Райков. За добрата работа в тази посока говори и присъдената от Центъра за развитие на човешките ресурси Харта за мобилност в сферата на професионалното образование и обучение по програма „Еразъм+“. Гимназията е оценена с 96 от максимално възможните 100 точки. Това е признание и висока оценка за дългогодишния опит и труд на гимназията в управлението на проекти, за постигнати резултати с доказано качество при организиране на мобилност на обучаеми в областта на професионалното образование и обучение. Хартата е допълнителен стимул за ДФСГ „Интелект“ – Плевен, да развие своята европейска стратегия за интернационализиране и да използва своя капацитет за организиране на нови, качествени мобилности за обучаващите се и персонала на гимназията. Същевременно, като притежател на Харта за мобилност, плевенската Икономическа има възможност да кандидатства по опростена процедура по Ключова дейност 1 – „Мобилност на обучаеми и персонал в областта на професионалното образование и обучение“, на програма „Еразъм+“. Училището продължава да работи и по редица национални проекти, като УСПЕХ, „Твоят час“ и „Ученически практики“, финансирани по ОП „Развитие на човешките ресурси“ и съфинансирани от Европейския социален фонд.
Оказва се, икономиката не е единствената сила на възпитаниците на гимназията. Отборите по волейбол, баскетбол, футбол, бадминтон и тенис на маса през годините традиционно печелят призови места на общински и областни състезания. За това също си има причина.
Училището разполага с най-големия физкултурен салон в града – истинска многофункционална спортна зала. Съоръжението е чест домакин дори на градски първенства по баскетбол. Изключително интересна е и амфитеатралната концертна зала – това обяснява защо учениците обичат да се включват в дейностите на танцовия, мажоретния състав или на клуба за народни танци „Хороводец“. Богатата библиотека пък помага на децата не само за уроците и свободното време, но и за заниманията на литературния кръжок например. Ученическият парламент пък се събира в официалната зала „Европа“ – там има място и за гости, които искат да присъстват на заседанията.
В истински празник за гимназията се превръща ежегодно провежданият майсторски клас по случай Деня на икономиста. Сформират се два отбора, всеки със свой ментор. Те се съревновават в решаването на казуси – това също е част от идеята за учене чрез правене. Състезанията не са само за избрани – за това говори и осъществяването на традиционни и специфични за училището инициативи, като „Интелект“ в управлението и бизнеса“, „Панаир на бизнес проектите“ и „Талантите на „Интелект“, чрез които се дава възможност на всички младежи да се изявят, да разкрият потенциала си и да се докоснат до реалния бизнес и управление.
За да се стигне дотам обаче, учениците следва да са натрупали достатъчно базови знания по различни предмети – в специалности като „Икономическа информатика“, „Банково дело“, „Счетоводство“, „Митническа и данъчна администрация“, „Застрахователно и осигурително дело“, „Бизнес администрация“, „Електронна търговия“, „Малък и среден бизнес“, „Икономика и мениджмънт“. Икономическият профил обаче не е за сметка на останалите науки – за това говорят и модерните кабинети по химия, физика, биология, история, география, както и няколкото компютърни зали. За осъществяването на
връзката между бизнес и образование помагат редица партньори – общински служби, счетоводни и одиторски къщи, застрахователни дружества, банки. В училището работят и шест учебни компании. В тях децата се занимават с разнообразни дейности – от организиране на детски партита, кетъринг, съревнования по надяждане с плодове или детска рисунка до фотоуслуги и производство на накити, декорации и сувенири. Ползата от подобни бизнес ориентирани инициативи е видима – над 95% от зрелостниците продължават образованието си в родни и чужди университети. Възпитаниците на гимназията са предпочитани и при наемане на работа в местните фирми – заради добрата си подготовка и отличното владеене на чужд език.
Знания от разстояние
За спазване на решението за обявяване на извънредно положение от 16.03.2020 г. гимназията е въвела електронно дистанционно обучение. Учебният процес продължава с използване на електронния дневник Shkolo.bg, електронни учебници и изпитни материали. За улесняване на комуникацията е създадена електронна поща на всеки клас, на която се изпращат от учителите учебни материали за подготовка и тестове за самоподготовка. Там се осъществява и обратна връзка с учениците – за въпроси, изпращане на решени тестове и разработени материали.
По отношение на учебните ресурси, всеки учител има свободата да реши дали да подготви собствени материали, или да насочва учениците към използване на достъпни онлайн електронни ресурси за обучение. Създадени са и групи в социалните мрежи – на преподавател, чат групи на класове или по предмети, за разговор и обмен на материали в реално време. За бърза комуникация между ръководство, учители, ученици и служители се използват и социални платформи като Messenger, WhatsApp или Viber.
Пътят през годините
Открито през 1990 г. като Експериментално средно училище по мениджмънт, през 1996 г., със заповед на министъра на образованието, училището е преобразувано в Държавна финансово-стопанска гимназия „Интелект“. Новата училищна сграда на ДФСГ е открита през учебната 1998/1999 г. Днес там са обособени модерни мултимедийни кабинети, представителната зала „Европа“, библиотека с богат книжен фонд, многофункционална спортна зала.
С подкрепата на Община Плевен сградата е санирана и реновирана по проект „Региони в растеж“. Една от ползите е, че тя вече осигурява достъпна среда за хора с увреждания. Предстои със собствени средства да се облагороди дворното пространство с различни растителни видове и да се създадат кътове за отдих и спорт с уреди за стрийт фитнес.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg