Датите за изпитите след VII клас и за държавните зрелостни изпити са ясни, а материалът – съкратен
Таня Михайлова, зам.-министър
на образованието и науката:
Изпитите по теория в професионалните гимназии ще се проведат на 5 юни, а тези по практика ще бъдат определени със заповеди на директорите от съответните училища, тъй като трябва да бъдат съобразени и с датите от другите изпити. Най-вероятно ще бъдат насрочени след 5 юни, тъй като на тях могат да се явят зрелостниците, които са завършили XII клас. Към момента имаме над 11 000 дванадесетокласници от професионалните гимназии, които са заявили този изпит като втори държавен зрелостен изпит, така че отговорност
Учебната година приключва неприсъствено в електронна среда, а учениците се връщат в класните стаи само за изпитите в VII и XII клас. Това съобщи министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Той обяви и датите за провеждането на държавните зрелостни изпити (ДЗИ). Задължителният по български език и литература ще се проведе на 1 юни, а вторият задължителен, който е по предмет по избор, ще бъде на 3 юни. Началото им ще бъде с един час по-късно – в 9:00 часа. Целта е да не се струпват много хора на едно място. На 2 и 4 юни ще бъдат проведени изпитите по желание на зрелостниците, като на 2 юни сутринта ще бъдат тези по „Физика и астрономия“, „Химия“ и чужди езици (без английски), а следобед – „История и цивилизация“, „География и икономика“. На 4 юни сутринта дванайсетокласниците ще покажат знанията си по „Биология и здравно образование“ и философски цикъл, а по-късно през деня – по английски език. Препитванията ще започват съответно в 8:00 и 14:00 часа.
Министър Вълчев уточни, че отпада част от материала, като поясни, че това ще даде равнопоставеност на всички училища и ученици. „Принципът, на който сме стъпили, е да спрем на 20-ата седмица при нормално тематично разпределение. Имахме и средно две седмици грипни ваканции, т.е. се равняваме на 22-рата седмица. Това не означава, че няма да има материал от обучението в електронна среда, защото една част от училищата са се движили с по-бавна скорост от нормалното тематично времево разпределение. Считаме, че обучението в електронна среда постигна резултатите си и няма пречка да бъдат включени малка част от темите в него“, каза още министърът. Той посочи, че всяко училище ще има достатъчно време да навакса пропуснатия материал, в случай че изоства, и по този начин всички ученици ще бъдат поставени при равни условия.
От държавния зрелостен изпит по български език отпадат лириката на Вапцаров, „Тютюн“ на Димитър Димов и „Железният светилник“ на Димитър Талев. Темата „Историческото развитие на България след Първата световна война до наши дни“ няма да бъде включена в изпита по „История и цивилизация“, а „Североизточен регион“, „Северен централен регион“ и „Северозападен регион“ не са нужни за подготовката по „География и икономика“. Материалът по „Физика и астрономия“ също е съкратен, като темите, които няма да бъдат включени, са „Елементарни частици“, като „Еволюция на звездите“ и „Поглед към Вселената“.
За учениците от професионалните гимназии, които са посочили вместо втори ДЗИ теоретичен изпит за придобиване на професионална квалификация, датата остава 5 юни. Дните за изпита по практика ще бъдат определяни от директорите на училищата.
Както всяка година, така и тази учениците от XII клас ще имат възможност да се явят на изпити за повишаване на оценката при спазване на противоепидемичните мерки. Срочните оценки ще бъдат поставяни електронно и това може да стане на базата на две оценки по съответния предмет в рамките на срока. Промяната на Наредбата за оценяване позволява това.
Дипломите на дванайсетокласниците ще бъдат дадени с 4 дни закъснение – до 26 юни. Министърът увери, че това няма да попречи на кандидатстването им нито у нас, нито в чужбина и посочи, че голяма част от университетите извън България удължават кампаниите си. „Учениците няма да бъдат ощетени“, категоричен е той. Зрелостниците тази година ще бъдат между 50 и 51 000, като от МОН очакват над 30 000 от тях да кандидатстват зад граница. „Тази година сме намалили и приема в държавните висши училища. Една част от висшите училища отложиха изпитите си за прием, други ги провеждат в електронна среда. Важно е един такъв изпит да се проведе в условия на равнопоставеност. Някои изпити са с по-малко кандидати и те биха могли да се отменят и да се осъществи прием с оценки от държавните зрелостни изпити“, поясни образователният министър, позовавайки се на Закона а висше образование.
Вълчев обяви и датите за Националното външно оценяване (НВО) за седмокласниците. Изпитът по български език и литература ще бъде на 15 юни, а този по математика – на 17 юни. Началото ще бъде дадено в 9:00 часа. Десет ще бъдат децата в стая при провеждането на матурите. По един квестор ще има в зала с камера и по един квестор на няколко стаи в коридор. При провеждането им ще бъдат спазвани всички предпазни противоепидемиологични мерки и няма да бъде допускано струпване на ученици преди и след изпита пред училищата.
От изпита по „Български език и литература“ за VII клас отпадат въпросите по произведенията „Бай Ганьо пътува“ на Алеко Константинов, „Неразделни“ на Пенчо Славейков, „Заточеници“ на Пейо Яворов, „По жътва“ на Елин Пелин и „По жицата“ на Йордан Йовков. Всички теми обаче ще се изучават. „Знанията и уменията се придобиват с натрупване и надграждане. Важно е тези теми да бъдат изучавани, най-малко за обща култура и възпитаване на национално самосъзнание“, коментира министърът. Сложно съставно изречение и сложно смесено изречение също няма да бъдат включени в националното външното оценяване по български език и литература. Отпада част и от материала по математика. На изпита няма да има задачи с неравенства и успоредници.
За седмокласниците, които в момента на изпитите са в карантина заради коронавируса, ще има възможност за явяване на тестове в индивидуални помещения. Това ще става след PCR тест, направен в деня преди изпита. По думите на Вълчев, към момента под карантина са 14 седмокласници. „За тях ще се търси индивидуално решение, което няма да бъде в ущърб на учениците“, категоричен е той.
Вълчев съобщи, че МОН предлага отмяна на НВО в VI и X клас тази година. „Външното оценяване при тях не е свързано с продължаване в следваща степен, освен при четвъртокласниците, които искат да учат в математически гимназии“, каза още той.
И поясни, че приемът в V клас ще става въз основа на по-високия резултат от областния кръг на олимпиадата по математика или от състезанието „Математика за всеки“, планирано за 28 юни.
„В началото на следващата учебна година се предвижда измерване степента на постигане на резултатите в края на IV и на X клас съответно в началото на V и на XI клас с извадка от ученици, но не във формата на външно оценяване и не за всички ученици. Няма да се пишат оценки, няма да се оценяват училища. Необходима ни е обаче диагностика, за да апробираме различна организация на изпита, включително в електронна среда“, каза Вълчев.
На 27 и 28 юни по региони ще бъдат проведени националните кръгове на олимпиадите по всички предмети. Те са важни, за да бъдат излъчени национални отбори за участие в международни олимпиади, за прием във висши училища и отпускане на стипендии. За десетокласниците от обединените училища ще се вземат резултатите от вътрешното оценяване в удостоверенията им.
Планирано е новата учебна година да започне на 15 септември. Няма да се налага прехвърляне на учебен материал от тази към следващата година. През лятото ще се търси възможност учениците, които имат нужда от допълнителни часове, да работят в училище, но в малки групи. Всички решения на МОН са обсъдени с отрасловите партньори в сферата на образованието и родителските организации. С тях се водят разговори и за осигуряване на занимания по интереси през лятото.
Относно висшите училища Вълчев отбеляза, че ще бъдат прилагани същите правила както при училищата: „Където е възможно, изпитите ще се провеждат електронно“. И посочи, че много от университетите имат разработени онлайн платформи, което позволява това. Когато се изисква задължително присъствие, ще се търсят решения за индивидуално посещение в сградите, отново при спазване на мерки за безопасност.
Детските градини остават затворени заради високия риск. „Нашите проучвания сочат, че между 30 и 40% от родителите биха пуснали децата си, ако отворят детските градини. Но дори и този процент означава между 70 и 85 000 деца, които ежедневно се водят до детската градина от родителите и взаимодействат с групи. Дори тези групи да са от десет деца. Считаме, че тази и следващата седмица подобни мерки не трябва да се предприемат. Решението на въпроса е предмет на ежеседмичен анализ на епидемичната ситуация. Надявам се през лятото, когато вирусът позатихне, да се организират повече дейности в училище и в детските градини, в това число и дейности по интереси. Ще се провеждат присъствено само ако е подходящо. Ще анализираме ситуацията всяка седмица“, аргументира се Вълчев.
Заради това, че голяма част от непедагогическия персонал вече е използвал полагащите му се дни за платен отпуск, МОН ще подкрепи предложението на Синдиката на българските учители за увеличаване на дните за платен отпуск. „Средствата по бюджетите на училищата и детските градини не са намалени и заплати за учителите ще има“, увери министър Вълчев.
В условията на извънредната ситуация и предвид различната скорост на преподаване в отделните училища в изпитните материали за изпитите от НВО в края на VII клас и за държавните зрелостни изпити, които ще се провеждат през настоящата учебна година, няма да се включва следното учебно съдържание.
НВО по БЕЛ в края на VII клас
– Сложно съставно изречение
– Сложно смесено изречение
– „Бай Ганьо пътува“, Алеко Константинов
– „Неразделни“, Пенчо Славейков
– „Заточеници“, Пейо Яворов
– „По жътва“, Елин Пелин
– „По жицата“, Йордан Йовков
НВО по математика в края на VII клас
– Неравенства – линейни неравенства с едно неизвестно ах + b < 0, ах + b > 0, ах + b ≤ 0 и ах + b ≥ 0 и неравенства, свеждащи се към тях чрез еквивалентни преобразувания; неравенства между страни и ъгли в триъгълника; неравенство на триъгълника; моделиране с неравенства
– Успоредник. Видове успоредници – правоъгълник, ромб, квадрат
ДЗИ по БЕЛ
– Лирика, Никола Вапцаров
– „Тютюн“, Димитър Димов
– „Железният светилник“, Димитър Талев
ДЗИ по история и цивилизация
– Историческо развитие на България след Първата световна война до наши дни
ДЗИ по география и икономика
– Североизточен регион
– Северен централен регион
– Северозападен регион
ДЗИ по физика и астрономия
– Елементарни частици
– Еволюция на звездите
– Поглед към Вселената
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg