Юридическият консултант на кралица Елизабет II е праправнук на Тодор Бурмов от габровското село Нова махала
Проспериращият адвокат и юридически съветник на кралица Елизабет II Джон Бризби беше гост на Националния музей на образованието в Габрово. Той изненада специалистите с изключителните си познания за просветната и образователната история на България, за личностите, които носят промяната и придават европейски измерения на интелектуалния ни елит.
Повечето роднини на Джон Бризби присъстват или в експозицията, или в документалното богатство на НМО. Много от фактите са известни на широката аудитория, но голяма част от тях са тема само на научен интерес.
Роденият във Великобритания Джон Бризби е праправнук на Тодор Бурмов от габровското село Нова махала, което днес е квартал на града. Точно преди 163 години прапрадядото Бурмов идва в Габровското училище и прави най-смелите образователни реформи. От най-добрите ученици съставя „горен клас“, в който преподава съвсем нови предмети – новобългарски език, логика, физика, геометрия, френски език. Изхвърля пръчката, фалагата и всички унизителни наказания и започва да възпитава чрез наставления, съвети и бележки. В края на учебната 1858 г. Бурмов устройва „публично изпитание“ в Габровското училище. За събитието, което продължава 4 дни със специално поканен асистент от Търново, единственият седмичник на български език в столицата на Османската империя „Цариградски вестник“ пише, че за изпита имало информация дори в църквите. Цялото население се стекло в училището и с радост и умиление слушало „дълбоките отговори на малолетните деца“.
Прапрадядото на Бризби бил само на 24 години – най-млад от учителите, току-що завършил магистратура в Киев, говорел 5 езика и имал смелостта да реформира Габровското училище, да го превърне в едно от най-модерните класни учебни заведения.
В просветната история Тодор Бурмов остава и като пръв министър на народното просвещение в Княжеството. В политическата – като пръв министър-председател на освободена България и четири пъти народен представител.
Докато слушаше музейния разказ за превръщането на училището в първата пълна класна гимназия по българските земи, Джон Бризби подсказа, че е роднина и с Димитър Мутев, основател и директор на първата българска гимназия през Възраждането – Болградската, първият българин, получил научна степен „доктор по философия“. Връзката с Мутевия род е чрез съпругата на Бурмов и прапрабаба на госта от Лондон Мария (Марионка) Първова-Золотович. Мария е дъщеря на известния възрожденски търговец, родолюбец и благодетел от Калофер Георги Золотович. Золотович е братовчед на Димитър Мутев и му помага в най-трудните моменти при издаването на списание „Български книжици“ в Цариград.
Джон Бризби се спира на всяка ценна книга и документ в музейната експозиция, проявява интерес към преписвачите на Паисиевата история и Стефан Тошкович, към Йован Раич и първите възрожденски учебници, към Райно Попович и Константин Фотинов, знае за Мустакови, както и за много букурещки и одески българи, подкрепяли новобългарското образование.
За подкрепата на младите таланти в Троянската община, за възраждането на старото училище в махала Баба Стана, за родолюбивото му отношение, за изследователския дух и съживяване на родовите традиции Националният музей символично награди Джон Бризби с отличията в някогашното Габровско училище – табелки с надписи „Благочинник“ и „Прилежен“.
На отличен български език английският наследник на най-известните възрожденски родове написа в книгата за впечатления: „Благодаря за много интересната визита. Радвам се да имам връзки с Габрово и това училище чрез моя прапрадядо Тодор Стоянов Бурмов“.
Джон Бризби е на двудневно посещение в Габрово по покана на Общината и гражданския комитет „Памет Габровска“, като визитата му включва поредица от срещи с габровци, преди всичко от роднинската Нова махала.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg