За топлата връзка с родителите от СУ „Св. св. Кирил и Методий“
в гр. Средец, Бургаско, разчитат на образователните медиатори
Докато в част от училищата се гонят успехи, съизмерими с европейските и световните, то при тях битката е за всеки ученик, който да посещава училището без отсъствия. В средецкото Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ 80% от децата са от уязвими групи.
„Трудно ни е, но пък ние си обичаме децата. Създали сме си стереотип на работа и подхождаме с разбиране. Гледаме с каквото можем, да сме полезни, да им помагаме на тях и родителите им, защото една част от възрастните са неграмотни. Сега основната ни задача е да им създадем хигиенни навици“, признава директорката Владислава Цанева.
Затова и учителите са по коридорите и в непрекъснат контакт с учениците. И докато с малките до IV клас е по-лесно, то с големите до XII клас безспирно се повтарят правилата за безопасно училище във връзка с пандемията. В началото на часа всеки учител осигурява пет минути за беседа по повод на хигиенните изисквания във връзка с COVID-19. От началото на учебната година близо 800 деца, които са не само от Средец, но и от съседните села, трябва да свикнат с новия ред, наложен заради пандемията.
„Много е трудно на целия екип да ги накараме да спазват дистанция, да носят маски в общите части. Проблемите тръгват от семейната среда“, разказва директорката Цанева. Тя поема училището през декември 2017 г. и веднага поставя на дневен ред решаването на всички произтичащи от новите предизвикателства въпроси. Какво ще коства нелесната организация на училищния живот в състоянието на пандемия, е трудно отсега да се каже. Все още не е направен месечният разчет на разходите. Това обаче е най-малкият проблем. По-важно за директора и 63-мата учители от екипа е да се опази здравето на всички.
„Спазват се всички изисквания – имаме различни входове и изходи, децата вече не са на кабинетна система, а всеки клас си има стая, има охрана, три медицински лица. В началото на учебния ден те осъществяват филтър – мерят температура на всяко дете“, обяснява директорката.
Болен проблем за нея е голямото текучество на деца. „Не защото не посещават училище, а защото липсата на работа кара родителите им да отиват в други краища на страната, в чужбина, а с тях вървят и децата им. Други пък се връщат. Работили два-три месеца и сега обратно записват детето на училище. От началото на тази учебна година сме записали допълнително близо тридесетина деца“, обяснява Цанева. Горе-долу толкова са и тези, които са заминали. Това изключително много затруднява образователния и възпитателния процес.
За адаптацията на децата, а и за топла връзка с родителите от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ разчитат на образователните медиатори, които са назначени в Общината. „Трудни са контактите ни с някои родители. Колегите записват телефонни номера, но когато се наложи да звънят, номерът не съществува. Постоянно ги сменят. В такива случаи се намесва медиаторът. Отива, намира семейството и ако има проблем, идва заедно със семейството в училище. Той ни е връзката“, категорична е Цанева.
По съвместен проект с община Средец и „Амалипе“ училището получава 20 таблета, които са безкрайно необходими по време на обучението от дистанция. Към тях, закупени със собствени средства от училище, добавят още 9. Сега те са прибрани и всички се молят обучението да продължи в присъствена форма и таблетите да се използват в клас.
За обучението от дистанция миналата учебна година директорката признава, че проблемът изобщо не е бил само в устройствата. Отношението към учебния процес не е устойчиво – такъв извод прави Цанева. „Първия месец родителите се включиха и кой каквото устройство имаше, децата работиха, имаха интерес. След това колегите започнаха да се оплакват, че не се пишат домашни, че не се работи. Оправданието е, че нямат интернет, а в същото време, качват клипове от сватби, тържества и ритуали“, разказва за реалността директорката.
Веднъж седмично са се подготвяли материали на хартия и се раздавали на децата, които нямат електронни устройства. А през лятото от 22 юни до 14 септември по проект „Подкрепа за успех“ учителите от средецкото училище допълнително се занимаваха с децата, които са работили по време на карантината на хартиен носител. Учителите са доволни от постигнатите резултати.
Работата на петимата учители, включени в комисията по приобщаващия механизъм в първите месеци на миналата учебна година също е дала резултат, хвали се директорката. За нея най-голямото предизвикателство е да няма отпаднали ученици, всички да завършат успешно образованието си. „Имаме деца, които служат за пример. Такъв е Божидар. Миналата година завърши XII клас при нас и сега е студент „Българска филология“ в Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Дико завърши „Археология и история“ в София и също ни навестява“, хвали се директорката.
Гвардейският отряд на училището, който на празника на града тази година получи знамето си, е друг стимул за децата да се учат добре. „По време на ритуала бе много горещо. На няколко от децата им стана лошо. Молехме ги да седнат, но те не пожелаха. Върнаха се веднага в строя. Толкова са обсебени, в най-хубавия смисъл на думата, от униформите и мисията, която те носят“ издава тайни от кухнята на празника Цанева. Гвардейският отряд е бил в готовност още преди пандемията, но е нямало как да се случи ритуалът по връчване на знамето. Сега, от началото на учебната година, само за четири дни го възстановяват и тържеството най-накрая се провежда.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg