Откритие, спасило милиони животи
Откриването на вируса на хепатит С донася Нобеловата награда за физиология и медицина за 2020 г. на американските учени Харви Олтър (1935) и Чарлз Райз (1952) и на британеца Майкъл Хоутън (1949). С обявяването на тази награда започна традиционната Седмица на Нобеловите отличия.
Тримата изследователи имат решаващ принос в борбата срещу предавания по кръвен път хепатит, който води до цироза и карцином на черния дроб и е глобален здравен проблем от мащаба на инфекцията с HIV и туберкулозата. Според Световната здравна организация повече от 70 млн. души годишно се заразяват с хепатит С, а смъртните случаи са около 400 000 годишно.
Нобел за създателките на „генетичната ножица“
Разработването на метод за редактиране на генома донася на французойката Еманюел Шарпантие (1968) от „Макс Планк“ института за изследване на патогените и на американката Дженифър А. Даудна (1964) от Университета на Калифорния, Бъркли, САЩ, тазгодишната Нобелова награда за химия.
Двете откриват един от най-прецизните инструменти в генетичните технологии – генетичната ножица CRISPR/Cas9. Френската изследователка открива молекулата tracrRNA, която се използва от някои бактерии за защита чрез разделяне на заразна ДНК.
А заедно с Даудна преди 8 години пресъздават този процес. Технологията позволява променянето на ДНК на животни, растения и микроорганизми с изключително висока точност.
Награда за най-тъмната тайна на Вселената
Трима учени получават тазгодишната Нобелова награда за физика за своите открития относно един от най-екзотичните феномени на Вселената – черната дупка. Проф. Роджър Пенроуз (1931) от британския „Оксфорд“ взима половината от наградата за „за откритието, че формирането на черна дупка е категорично следствие на Общата теория на относителността“. Райнхард Генцел (1952) – директор в германския „Макс Планк“ институт за извънземна физика и професор в „Бъркли“, САЩ, и проф. Андреа Гез (1965) от Университета на Калифорния в Лос Анджелис поделят другата половина за „откриването на супермасивния обект в центъра на нашата галактика“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg