С 4 675 384 лв. ще оборудват кабинети за деца със СОП в детски градини и училища
„Започват два водещи за образованието проекта – „Подкрепа за приобщаващото образование“ и „Равен достъп до училищното образование в условията на криза“. За пореден път получихме широка подкрепа както от страна на системата на предучилищното и училищното образование, така и от страна на правителството.“ Това каза на онлайн пресконференция зам.-министърът на образованието Карина Ангелиева.
Общата стойност на проекта „Подкрепа за приобщаващото образование“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г., е 31 млн. лв. Той е насочен към насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на деца и ученици със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби. Продължителността му е 36 месеца.
В Проекта са включени 222 детски градини и 432 училища до основна степен на образование. 4850 ще бъдат обучените специалисти за предоставяне на допълнителна подкрепа за личностно развитие, а обхванатите деца и ученици – 7700. Със средствата ще бъдат разработени както модели и инструменти, така и специализирани дидактически материали за приобщаващо образование на деца и ученици. В бюджета по Проекта са предвидени и 4 675 384 лв. за закупуване на оборудване за допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца и ученици със специални образователни потребности от институции в системата на предучилищното и училищното образование. Обхванатите деца със СОП са 4100.
Предвиждат се както назначаване и обучение на нови специалисти за работа с деца, така и допълнителни часове за занимания.
Проектът „Равен достъп до училищно образование в условията на криза“, финансиран от ОП НОИР, е на обща стойност 109 562 541,93 лв. и с продължителност 35 месеца. В рамките му се планира да бъдат закупени 80 000 електронни устройства за педагози и ученици за обезпечаване на образованието в условията на кризи. Освен това ще бъдат проведени краткосрочни обучения за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда, в т.ч. работа с електронни образователни платформи на 210 000 ученици, които изпитват затруднения при преминаване към обучение от разстояние в електронна среда. Обучението ще обхване и бъдещите първокласници, които трябва да направят плавен преход от детската градина към училището. По данни на МОН това са средно 50 000 първокласници всяка година, или 150 000 за три учебни години. Предвижда се обучение да преминат още учителите и родителите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg