Поморие е домът на годишната среща на директорите на центровете за подкрепа за личностно развитие
Програмата за мерките за закрила на деца с изявени дарби ще бъде в центъра на обсъждането на Националното съвещание на директорите на центровете за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР), което ще се проведе от 30 юни до 3 юли в Поморие.
Тази година МОН за първи път проведе национално състезание по безопасност на движението в две възрастови групи. „Заради големия интерес към него на срещата ще представим Националната стратегия за движение по пътищата и плана за действие на МОН“, коментира пред в. „Аз-буки“ директорът на Националния дворец на децата (НДД) в София Татяна Досева. Експерти от МОН ще дадат насоки за разработка на плановете за действие за БДП на директорите на центровете.
Националното съвещание се организира от НДД, който, като специализирано обслужващо звено на МОН, подпомага организационно и методически дейността на ЦПЛР. Сред основните теми, които ще бъдат обсъждани на срещата, са промените в нормативните документи на центровете за подкрепа за личностно развитие и задължителната документация, която трябва да попълват. Експерти от МОН ще разяснят възникналите въпроси и ще дадат напътствия по кои проекти и национални програми могат да кандидатстват. ЦПЛР не могат да кандидатстват по всички програми, но от две години кандидатстват за субсидии по НП „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центрове за подкрепа за личностно развитие“. Близо 85% от центровете са кандидатствали и са получили одобрение и финансиране за създаване на специализирани кабинети в областта на науките и технологиите, изобразителното и приложното изкуство, танците и музиката.
Друга важна тема е Националният календар за изяви по интереси за учебната 2021/2022 г.
В него ежегодно участват около 80 – 90 хиляди деца и ученици. Ще бъде представен и проектът за Националния календар за предстоящата учебна година.
На съвещанието ще бъдат обсъдени и въпроси за квалификацията на педагогическия персонал в ЦПЛР. „Преди години обсъждахме варианти как да бъде направена междуинституционална квалификация. За първи път НДД беше инициатор, организатор, домакин и изпълнител на такава обмяна на опит за педагози, ръководители на клубове и директори, работещи в ЦПЛР в областта на танцовото изкуство. Всички бяха впечатлени и се обединиха около извода за ползата от допълнителна квалификация“, казва директорката на НДД.
Друга тема, която ще бъде обсъждана, е програмата на НДД за творческа ваканция „Хайде да творим заедно“. Тази година в нея ще бъдат включени 1400 деца. „Те са изявени и отличени във всички области на познанието и ще могат допълнително да развиват дейностите, в които имат интерес, в почивни бази на море или планина“, допълва моята събеседничка. Творческата програма ще се проведе от 5 юли до 15 септември.
Участие в петата среща са потвърдили над 60 директори на центрове от цяла България, началници на РУО и представители на МОН. „Очертава се мащабна и изключително ползотворна среща“, казва Анета Данаилова – директор на ЦПЛР – ОДК, Поморие.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg