Иновации демонстрират учениците от Профилираната гимназия „Св. Климент Охридски“ в Елхово
Три иновативни открити урока изнасят възпитаниците на Профилираната гимназия „Св. Климент Охридски“ в Елхово по време на своето първо домакинство по проект от НП „Иновации в действие“ на МОН. Техни гости са ученици и учители от Немската езикова гимназия „Гьоте“ в Бургас и
СУ „Св. Климент Охридски“ в Ямбол.
В рамките на три дни осмокласниците доказват, че знанията в училище не са самоцел и намирането на интелигентни решения в реална учебна ситуация е също толкова важно, както и отличните оценки. Партньорите по проекта наблюдаваха първия урок с VIIIА клас на тема „Математика с компютър“. Учениците показаха как решават квадратни уравнения чрез специализиран софтуер, който веднага оценява математическите им умения.
Гостите от Бургас и Ямбол наблюдават и урока „Да програмираме с комплектите на Ардуино“. Домакините представиха няколко предварително сглобени проекта, които могат да намерят приложение в живота. По време на третия урок елховци демонстрират и управлението на друг комплект на Ардуино – „Роботизирана ръка“.
Гостите от Бургас и Ямбол посетиха Етнографско-археологически музей в Елхово, къщата музей „Велко Кънев“, паметника на Джон Атанасов в с. Бояджик и античното селище в Кабиле. Кулминация на тридневния иновативен маратон е футболната среща между отборите на „сините“ и „зелените“ , чийто старт постави изпълнението на елховските мажоретки от IX клас.
„Запознахме гостите и с дигитализираната 100-годишна история на ПГ „Св. Климент Охридски“. Впечатлихме ги със създадената среда и като цяло, първото ни домакинство мина успешно“, казва директорът на профилираната гимназия Йовка Драгоева. Според нея създадените контакти и обмяната на опит между трите училища са добро начало за бъдеща съвместна работа.
Елховската гимназия е част от семейството на иновативните училища в България от м.г. През учебната 2020/2021 г. въвежда учебната дисциплина „Програмиране на мобилни приложения“, по която учениците ще се обучават в рамките на три години.
В иновативните дейности са включени 50 ученици от VIII клас от две паралелки, обучавани в 4 групи, с ръководител старши учител Галина Кънева. Целта на проекта е свързана с идеята за въвеждане на обучение на осмокласниците по иновативна дисциплина чрез използване на интерактивна и адаптивна обучителна система, проектен подход и „обучение чрез правене“.
Обучителната система адаптира нивото на сложност на учебния материал спрямо личните умения и възможности на всеки обучаем и позволява на всяко дете да усвои материала. В рамките на иновацията учениците ще се научат да програмират във визуална среда, и накрая ще могат да работят с езиците С++, HTML, JavaScript и CSS.
В ПГ „Св. Климент Охридски“ има 245 ученици през тази учебна година, обучавани от 19 педагогически специалисти, които успешно прилагат новите учебни програми, най-съвременните интерактивни методи, иновации и технологии в образованието.
Гимназията ще обяви прием за две паралелки за учебната 2021/2022 г. по „Математика“ и „Пред-
приемачество“ (паралелката е със STEM профил). Училището ще посрещне новата учебна година и с нов STEM център, който се прави в момента с финансиране от НП „Изграждане на училищна STEM среда“ на МОН. В Центъра ще има класни стаи за креативни дигитални създатели, в който ще преподават 7 учители – четирима математици и трима педагози по природни науки – биология, химия и физика.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg