Подготвя се онлайн ръководство за финансовите инструменти и програми на ЕС в подкрепа на творческите сектори
Европейската комисия публикува насоки за безопасно възобновяване на дейностите в културните и творческите сектори в ЕС. Предложеният пакет от мерки цели да осигури координиран подход за устойчивото възстановяване на културата и творчеството от последиците от COVID кризата.
„Творческите и културните сектори представляват над 8 милиона работни места и 4% от БВП на Европа. Благодарение на творците споделянето на културно и творческо съдържание онлайн ни даваше сили и надежда в трудните моменти. Културните и творческите сектори са сред най-силно засегнатите в ЕС. Амбицията ни е с настоящите насоки да определим координирана рамка от инициативи както за безопасното възобновяване на културните дейности, така и за осигуряване на устойчивост“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел.
В насоките се препоръчват конкретни мерки както за персонала в културните институции, така и за посетителите. Първо, необходимо е местата за култура да имат план за действие при откриване на случаи на COVID-19. Второ, важно е повишаването на осведомеността и насърчаването на ваксинацията сред работещите в сферата на културата. От съществено значение е поддържането на мерки като социално дистанциране, добра хигиена, вентилация, използването на маски за лице. Цифровият сертификат на ЕС за COVID-19 ще бъде основен инструмент в подкрепа на мобилността в Европа.
„Много е важно възобновяването на културните дейности да бъде придружено и от мерки за устойчиво възстановяване на сектора и по-добра подготвеност за бъдещи кризи“, отбеляза Габриел. Тя подчерта, че държавите членки могат да се възползват от инициативи, като платформата Re-Open EU, приложението „Културни съкровища“ за представяне на богатото културно наследство и европейския етикет за сигурност във връзка с COVID-19 за туризма. Инициативата Perform Europe ще подкрепи трансграничното цифрово разпространение на сценичните изкуства. Предвижда се стартирането и на пилотно действие за устойчивото възстановяване на музикалния сектор.
По програмите „Хоризонт Европа“ и „Творческа Европа“ бе постигнат най-силния бюджет за периода 2021 – 2027 г., което позволява значително увеличение на подкрепата за секторите на културата и творчеството с 4,5 млрд. евро. Мария Габриел и нейният екип подготвят и онлайн ръководство за финансовите инструменти и програми на ЕС в подкрепа на културата, което ще бъде публикувано през септември.
„Не по-малко важно е да се инвестира в цифрови умения и обучение и да се създадат синергии между новата програма за умения, Пакта за умения и програмите „Еразъм+“ и „Цифрова Европа“, твърди българският еврокомисар. Според нея прилагането на пакета от конкретни действия в добра координация между държавите, културните и творческите сектори и всички заинтересовани ще позволи безопасното възобновяване на културните дейности и решаване на предизвикателствата пред сектора на културата и творчеството в дългосрочен план.
Отворени са още 5 покани за представяне на проектни предложения по новата програма „Творческа Европа“ (2021 – 2027 г.). Те са за проекти и действия в следните области: партньорства в сферата на журналистиката с краен срок 28 август; европейски проекти за сътрудничество в две категории със срок на подаване 7 септември. А европейски литературни творби и проектни предложения за създаването на експертна група към панела за „Европейска столица на културата“ могат да се подават до 30 септември 2021 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg