Не един и двама възпитаници на Спортното училище в Плевен се завръщат в него като преподаватели
Освен на уроците в учебния процес наблягаме и на мотивацията, на възпитанието и на това, което са постигнали през годините нашите възпитаници. А учителите по специализирана спортна подготовка не допускат отстъпление от вече постигнатото, а надграждат върху него.“ Това е рецептата за успехите на възпитаниците на първото в България спортно училище – „Георги Бенковски“ в Плевен, според и.д. директора Павлин Стоянов. „Аз-буки“ разговаря с него часове след като бившата възпитаничка на училището Ивет Горанова стигна до олимпийската титла на Игрите в Токио (Япония). Така тя се присъедини към други двама олимпийски, световни и европейски шампиони, тръгнали към подиумите от Спортното училище в Плевен – лекоатлетката Тереза Маринова и тежкоатлета Гълъбин Боевски.
През отминалата учебна година в училището се обучават 375 ученици. За новата са заявени два пети класа, като засега е запълнен един от тях. Но от 10 август започва нов прием. „Имаме заявления, ще видим колко ученици ще успеят да се справят със спортните нормативи. Попълнихме още една – трета, паралелка в VIII клас. Допълнителна паралелка имаме и в VI клас“, съобщава събеседникът ми. По думите му в последните години, за разлика от други образователни институции в Плевен, Спортното училище няма проблем с броя на кандидатите.
Прием се осъществява по 11 вида спорт – баскетбол, бокс, борба, волейбол, гребане, карате, лека атлетика, спортна акробатика, тенис на маса, футбол и шотокан карате до. В тях групите на всички учители по специализирана подготовка са пълни с изключение на баскетбола. „Видовете спорт са съобразени с базата, с която разполагаме. Имахме желание да предложим и кикбокс, но на този етап не успяхме да договорим ползването на необходимата ни зала“, информира Стоянов.
По повод онлайн обучението по време на затварянето на образователните институции заради пандемията от коронавирус директорът отбелязва, че началото е било трудно. Но с общи усилия екипът му се е справил с предизвикателството. „Убедихме учениците, че може да се работи и по този начин. Използвахме три платформи – shkolo, MS Teams и Zoom. Преподаваше се във виртуални класни стаи. Снабдихме с лаптопи ученици, които разполагаха само със смарт телефони или таблети. Осигурихме за нуждаещи се и карти за достъп до интернет“, разказва той. Дори по време на онлайн обучението забелязват повишена активност на ученици, които в присъствена форма не са се включвали толкова дейно в учебния процес. „И от РУО – Плевен, установиха този висок процент на участие. Достигнахме до 92% от учениците, които работеха безгрешно в електронна среда“, отбелязва събеседникът ми.
Преподавателите по специализирана подготовка пък изпращат клипове с упражнения, които да се изпълняват в домашни условия, за да се поддържа спортният тонус на учениците. И когато се връщат поетапно в училище, се оказва, че повечето наистина не са излезли от форма. Показателни за това са завоюваните през годината отличия. Сред тях са спечеленият от десетокласника Любомир Ангелов бронзов медал в категория до 57 кг от европейското първенство по бокс за юноши до 16 години в София. „Имаме и европейски шампион в категория до 44 кг в класическата борба за кадети – това е Альоша Илиев, който сега ще бъде в VIII клас. Отново в борбата имаме и европейска медалистка – Красимира Димитрова, спечелила бронз в категория до 43 кг на шампионата за кадети в Самоков през 2021 г. В отборното класиране борците ни – и момчетата, и момичетата, са първи на държавните първенства“, отбелязва директорът Стоянов.
И добавя, че когато животът в училището е спокоен, тогава има и резултати. Това се вижда не само от спортните постижения, но и от успехите в учебния процес. „Повече от половината от завършилите тази година 47 абитуриенти продължават успешно образованието си. В Националната спортна академия са приети шестима, в Академията на МВР – петима, други шестима продължават в икономически специалности. Трима предпочетоха техническите висши училища, още трима продължават във Военновъздушното училище, а двама – в други университети“, уточнява директорът. Немалка част от останалите също смятат да продължат образованието си, но след като поработят, за да бъдат независими.
Спортното училище в Плевен разполага с общежитие, което през последната учебна година се ползва от 87 ученици. То се намира на последния етаж на учебната сграда. А това позволява да не се губи време и след събуждане учениците направо слизат в класните стаи или отиват в тренировъчните бази в зависимост от графика на отделните класове. Онези, които са се качили на почетната стълбичка от държавно първенство, нагоре се освобождават от такса за общежитието. И през последната година такава заплащат само 13 деца.
Храната в училището е безплатна и на обяд, и вечерта. Спазват се всички изисквания в това отношение, като храненето е съобразено с физическата активност на учениците. Например за десерт те получават само плодове. Училището осигурява на своите възпитаници безплатно спортни екипи. Отделно получават екипировка и от клубовете, в които тренират.
През 2017 г. е направен капитален ремонт на училищната сграда, която е санирана. През тази година е реновиран покривът и е поставена нова мълниезащита.
„Спортните бази се водят общински, за които плащаме наем. Правят се ремонти, когато клубовете успеят да издействат средства от съответните спортни федерации. Такъв частичен ремонт бе направен на залата по лека атлетика през миналата година. Основен ремонт имаше на залата по борба, а частичен – на залата по волейбол“, отбелязва Павлин Стоянов. Училището е спечелило проект за изграждане на модерно футболно игрище с 1500 седящи места, осветление и необходимите сервизни помещения. Средствата идват от Българския футболен съюз. Засега обаче стартът на строителните дейности се бави.
За учебните и спортните постижения на възпитаниците на Спортното училище в Плевен се грижи екип от 27 учители по общообразователна подготовка и 27 по специализирана спортна подготовка. Педагозите непрекъснато развиват квалификацията си, за да бъдат максимално полезни на своите възпитаници. „Обезпечени сме с добри учители и треньори, въпреки че намирането на кадри в Плевен далеч не е от най-лесните неща“, споделя директорът. Сред колегите му има и млади специалисти около 30-годишна възраст. А сред преподавателите по спортна подготовка има не един и двама бивши възпитаници на училището. Сред тях е и Десислава Лачовска, която е треньорка на олимпийската шампионка по карате Ивет Горанова. Трима от петимата треньори по борба, треньорът по баскетбол, двете треньорки по волейбол и треньорката по гребане също са завършили Спортното училище в Плевен.
Пътят към олимпийската титла в Токио
„За Ивет можем да говорим много. Тя е уникат. Дойде при нас в VII клас. Не познавам друго толкова отговорно дете – разказва за шампионката нейният учител по история и и.д. директор на Спортното училище в Плевен Павлин Стоянов. – Нямаше никакви отсъствия от часовете, преодоляваше контузиите и продължаваше напред. Пълна отличничка. Помагаше на всички – и в класа, и на татамито, и край него.
И всички бяхме сигурни, че ще спечели златото в Токио.“
Най-новата ни олимпийска шампионка Ивет Горанова е родена на 6 март 2000 г. в Долна Митрополия. Започва да тренира карате на 9 години заедно с по-голямата си сестра, която години по-късно е принудена да спре със спорта след контузия. Ивет завършва Спортното училище „Георги Бенковски“ в Плевен. Досега има спечелени над 180 медала от национални, балкански, европейски и световни първенства и турнири. Три пъти е определяна за спортист №1 на Плевен. Част е от клуб „Петромакс“ и от националния тим на България. Първият Ӝ треньор е Деница Панталеева. Тренира при Ангел Ленков и Десислава Лачовска.
През 2017-а става европейска шампионка по карате за юноши, девойки и младежи до 21 години. Носителка на бронзови медали от световното по олимпийско карате през 2018-а
и от европейското първенство в Гуадалахара (Испания) през 2019 г. Същата година печели златен медал на Европейските игри в Минск.
На 5 август 2021 г. 21-годишната Ивет спечели олимпийската титла в дисциплината кумите в категория до 55 кг при дебюта на каратето на Игрите в Токио 2020. Тя записа пет поредни победи на татамито, като на финала спечели с 5:1 над украинката Анжелика Терлюга. Така след 13 години България отново има олимпийски шампион. Последния златен олимпийски медал донесе през 2008 г. Румяна Нейкова.
В момента Ивет Горанова е второкурсничка в специалност „Икономика на търговията“ в Стопанската академия в Свищов.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg