На ход са математиката, сигурността и публикационната дейност в международно признати издания
Три национални програми, насочени към повишаване на изследователския капацитет в математическите науки, към сигурността и отбраната и към стимулиране на повече научни публикации в реномирани издания, започват да се изпълняват от 2022 г. Програмите са публикувани за обсъждане на страницата на МОН с краен срок 7 септември. Адресати са институтите на БАН, висшите училища и други научни звена.
Програмата„Повишаване на изследователския капацитет в областта на математическите науки“
цели да стимулира партньорството между БАН и Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Насочена е към преодоляване на проблеми, посочени от Партньорската проверка на националната система „Наука и иновации“, и включва дейности в унисон с приоритетите на Националната стратегия за развитие на научните изследвания с хоризонт 2030 г. Програмата стъпва на опита на европейските научни схеми Teaming и Twinning по Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации, предлагайки решение, което трайно повишава престижа на страната ни в областта на математическите науки, създавайки качествено подобрение на човешките ресурси, висшето образование и научното сътрудничество. Програмата ще бъде инструмент за преодоляване на проблема с изтичането на млади таланти от България в областта на точните науки и ще способства за подготовката на висококвалифицирани кадри.
Тя ще се изпълнява на три равни етапа от по 12 месеца, като финансирането ще стартира в началото на 2022 г. и ще продължи до края на 2025 г. Общият бюджет на Програмата е в размер на
2 000 000 лв., разпределен на три транша: през 2022 г. – 600 000 лв.; през 2023 г. – 700 000 лв.; през 2024 г. – 700 000 лв.
Водещата роля в консорциума е на Института по математика и информатика към БАН, като партньор с най-висок изследователски капацитет в областта на математиката в България.
Програмата „Стимулиране на публикационната активност в авторитетни международни научни списания и отворeния достъп до научна информация“ е с бюджет от 12 млн. лв. и е неразривна част от политиките за Отворена наука. Тя представлява нов подход към научния процес, основан на съвместна работа и нови начини за разпространение на знания чрез използване на цифрови технологии и нови инструменти за съвместна работа и сътрудничество. Чрез нея се създават стимули за учените от висшите училища и научните организации да публикуват научните си изследвания в издания с голям международен престиж, реферирани или индексирани в световните бази данни Web of Science или Scopus. Програмата ще действа на принципа на споделеното финансиране – за да получат финансиране от държавата, научните организации трябва да имат собствени механизми и средства за поощряване на учените да публикуват в международно признати научни издания. Целевото финансиране е само за институции с програмна акредитация за образователна и научна степен „доктор“ от Националната агенция по оценяване и акредитация и разполагащи с профил в BPOS. Програмата ще се изпълнява за период от 42 месеца.
Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ е поредна стъпка към консолидиране усилията на научните организации, висшите училища и иновативните бизнес организации в страната. Разработена е по заявка и с подкрепата на министерствата на отбраната и на вътрешните работи. Бюджетът е 6 млн. лв. за периода 2022 – 2025 г. Резултатите от всички фундаментални научни изследвания ще бъдат публично достъпни и ще могат да се ползват от учени, докторанти, студенти и др.
за развитие и обогатяване на постигнатите научни постижения в полза на обществото. По нея ще могат да се развиват иновативни системи за управление на антитерористичната дейност и на киберсигурността. Ще се разработват съвременни системи и технологии за защита на информацията.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg