Интервюто взе Ани Саргавакян
– Ваше Превъзходителство, отбелязахме 110 години от установяването на дипломатически отношения между Кралство Испания и България. Организираха се много прояви. Бихте ли сложили акцент върху определени събития.
– Това честване протече по-различно, не беше проведено по стандартния начин заради пандемията. Подготовката и реализацията бяха извършени с повече усилия, но програмата от събития бе представена не само пред гражданите на София. Направихме обиколка в страната, стигнахме до много хора, които имаха възможността да научат нови факти за двустранните отношения. Посетихме Велико Търново, Пловдив, Бургас, Варна, бяхме посрещнати с голям интерес и много въпроси.
Най-важното от честването на годишнината е политическата декларация между двете държави от 8 май 2020 г., подписана от външните министри на Испания и България.
Организирахме и изложба „Дипломация през сърцата на два народа. 110 години дипломатически отношения между България и Испания“. В нея са отразени и трудните, и сложните периоди, като Втората световна война, прекратяването на дипломатическите взаимоотношения за известен период – това са важни събития, които е добре да се знаят от новите поколения. В испанско-българските отношения има силен емоционален елемент. Представихме и изложба от снимки, в която герои са не само политиците, а и обикновените хора – българи и испанци. Издадохме книга на двата езика, съдържаща спомените на испанския дипломат Хулио Паленсия за София. Това е разходка по улиците на българската столица, посочени са всички места, улици, паметници, които имат връзка с Испания.
– В кои области най-вече се развива взаимното сътрудничество?
– Сътрудничим си във всички области, както се случва между две приятелски държави. Имаме много важно сътрудничество в рамките на Европейския съюз. Испания винаги е подкрепяла България по пътя на нейната интеграция в Европейския съюз и НАТО. Също така имаме допирни точки в политиката за миграцията, сигурността. България, както и Испания с еднаква загриженост участва в проекти за бъдещето на Европа.
И за двете страни са важни мобилността, транспортът, където има много възможности за сътрудничество. Ние сме на едно от първите места в света по развитие на железопътния транспорт. Имаме около 3 хил. км модерна железопътна мрежа и сме на второ място в света по използване на високоскоростни влакове. В бъдеще ще имаме допирни точки и в областта на чистата, или зелената енергия. Испания е сред световните лидери по производство на слънчева енергия. Има много области, в които работим и можем да развиваме нашето сътрудничество.
Преките инвестиции от Испания в България в края на септември миналата година са в размер на 1,16 млрд. евро.
– Какви са резултатите и съответно перспективите за по-активен обмен в областта на туризма?
– Туризмът е много важен както за България, така и за Испания. Практически двете държави са туристически и около 12 процента от БВП се събира от туризма. Разбира се, има разлика от това, че България има 7 милиона жители, а ние – 43 милиона. Заради пандемията двете страни имат едни и същи проблеми. Държавите ни имаха сходни позиции по този въпрос в Брюксел – да намерим най-доброто решение за развитието на туризма, да не спираме дейностите, да не допускаме затваряне, което ще доведе до бъдещи проблеми, свързани с възстановяването на бранша. За всичко това имахме и имаме общи позиции. Много добро е партньорството ни и по условията за влизане на гражданите от едната в другата държава по време на ковид пандемията.
През 2019 г. имахме положителна тенденция в сътрудничеството в областта на туризма. Над 150 000 българи посетиха Испания и повече от 80 000 испанци посетиха страната ви. България е представена много добре като туристическа дестинация в испанските каталози за туризъм. Оказва се, че българите харесват Испания не само като място за живеене, но и като туристическа дестинация.
От предстоящите събития ще спомена провеждането на испанско-български голф турнир, който ще бъде в София. Той е организиран и финансиран от отдела по туризъм към посолството на Испания и цели да представи възможностите за голф в Испания пред българските почитатели на този спорт.
Също така се радвам на контактите с испанските предприемачи, които работят за българския туризъм и имат хотели тук. През този сезон те работиха добре, което показва интереса ви към испанските хотели, а също така и желанието на испанците да инвестират в туристическия бизнес в България.
– Вече 15 години в София работят Институтът „Сервантес“ и Отделът по образователни въпроси към посолството на Испания. В България има 14 гимназии с изучаване на испански език, 150 училища и 6 университета, в които се преподава испански. Каква е равносметката, какви са плановете за сътрудничество в областта на образованието?
– Интересът към испанския език и литература в България е от много години. Но в миналото това са били определен кръг писатели и интелектуалци, които са преоткривали богатството на испанската култура. Днес нашите връзки в областта на културата се развиват твърде добре. В известен смисъл, България за нас е център за разпространение на испанския език и култура на Балканите и в Източна Европа. Тук има най-много училища с преподаване на испански език, тук е Отделът по образование към посолството, това е тема от голяма важност за нас.
След 2000 г. в България се засили желанието за опознаване на испанската култура и език и тази тенденция продължава да се развива. Има 14 гимназии с изучаване на испански език, но той се преподава и в много училища в цялата страна. Интересът към езика ни в България през последните години е нараснал със 17 процента.
Всяка година има нови училища, които желаят в тях да се преподава испански език. Ние работим за това и помагаме. Разбира се, тук имат заслуга и отношение и тези 300 000 българи, които живеят и работят в Испания. В момента министерствата на образованието на нашите две държави работят по актуализацията на подписания договор за сътрудничество от 2001 г.
Надявам се, че в резултат ще се подобрят контактите в тази област. По темата се срещнах и проведох разговор с министъра на образованието на България.
Отделно от испанските паралелки, можем да говорим и за общността на преподавателите по испански език, за театралния фестивал, който дава възможност на младежите ви да се запознаят и насладят на пиеси от испански автори, както и за програмата за изучаване на испански език в началните класове.
Също така през тази година ще дадем възможност на ученици, завършили испанска гимназия в България, да могат да продължат образованието си в университети в Испания. Аз възлагам много надежди на този проект.
Вероятно знаете, че от всички държави в света в Испания има най-много неделни училища с преподаване на български език. Това показва, че българите в Испания са много добре интегрирани, но не искат да загубят корените си.
– По традиция календарът с културни събития, които предлага Испания у нас, е твърде богат. Гостуват изтъкнати музиканти, артисти, писатели, художници… Какво още да очакваме?
– Имаме три основни направления за културна дейност. Първото е образованието, второто е Институтът „Сервантес“, както и Отделът по образователни
въпроси към посолството. Ще продължим с програмата да водим в България писатели и музиканти, да представяме испански филми. Имаме проект да покажем на българските зрители последните филми на Алмодовар. Дано да имаме възможност – зависи от ковид ситуацията това да се случи в киносалони.
Работим и по много интересен проект в областта на журналистиката. Както знаете, има Сдружение на испаноговорящите журналисти в България. Идеята е да осъществим контакт между Сдружението и Клуба на международните журналисти в Испания, както и към ЕС, за да се срещнат хората, които упражняват журналистическата професия на испански език.
Към края на годината ще подготвим програмата в областта на културата за 2022 г. Но още в последното тримесечие ще има няколко важни прояви. На 1 септември Софийският университет
„Св. Климент Охридски“ удостои с титлата „Доктор хонорис кауза“ Анхел Лопес Гарсия – испански професор лингвист от Университета във Валенсия. Ще отбележим със семинар 100-годишнината от рождението на испанската писателка Кармен Лафорет, както и 60 години от основаването на Катед-
рата по испанистика в Софийския университет. Към Катедрата през 2000 г. е открита и първата в света зала „Сервантес“, която разполага с компютри и осъществява онлайн връзка с виртуалния център „Сервантес“ в Мадрид.
Като става дума за отбелязване на годишнини, ще честваме заедно с нашия приятел проф. Христо Пимпирев 30 години от Мадридския договор за защита на Антарктида. В тази област имаме интензивно и важно сътрудничество.
Смятам, че с тази програма Испания ще бъде представена на високо равнище пред нашите български приятели и почитатели, което ще бъде нова стъпка в развитието на взаимоотношенията ни.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg