България е сред водещите в света при въвеждането на електронен апостил на образователни документи
Stoyan Stoyanov
Във време на дигитализация във всички сфери на публичния и икономическия живот се оказва, че една българска институция може да се похвали, че е сред водещите в света по предоставянето на електронни услуги. Става дума за Националния център за информация и документация (НАЦИД) към МОН. На неговия сайт са достъпни над 30 административни услуги. А сред най-новите и най-успешните е e-APP – програма за поставянето на електронен апостил на образователни документи.
„Представихме нашия опит в издаването на електронен апостил (e-apostille) по време на XII форум относно приложението на e-APP – Пилотната програма за електронен апостил на Постоянната комисия за прилагане на Хагската конвенция за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове. Форумът се проведе онлайн в началото на октомври 2021 г. И на него се установи, че сме първите с пълна дигитализация на тази услуга – от подаването на заявката, през заплащането на услугата до получаването на заверените документи“, коментира за „Аз-буки“ Величка Лозанова – директор на дирекция „Информационни дейности и удостоверяване на образователни документи“ в НАЦИД.
Екипът на Центъра успява да реализира за половин година проекта за разработване и пускане в действие на първата по рода си у нас услуга, финансиран по
ОП „Добро управление“. Тя е достъпна от 15 юни 2020 г. А в периода до юни 2021 г. вече са издадени над 1800 електронни апостила – както за заверка на образователни документи за кандидатстване на български граждани в чужди висши училища, така и за легализиране на дипломите на чужди граждани, завършили образованието си в България.
Но какво ни поставя на челните места в света? „Всяка подобна програма за електронен апостил има два компонента. Единият е електронен регистър на издадените апостили, който има три нива на усъвършенстване. Базовото е система, която позволява търсене по номер на издаден апостил в регистъра и чрез код за достъп дава информация, че този апостил е издаден на дадена дата и всичко с него е наред. Следващото ниво на функционалност е възможността да се види и документът, за който е издаден този апостил. И много държави са стигнали дотук.
А третото ниво е система, която позволява не само да се провери кога е издаден даден апостил, но да се провери и електронният подпис, с който той е издаден. Тоест дали даденото длъжностно лице е било оторизирано от съответната институция да подписва подобни документи към момента на издаването им. И внедрената от НАЦИД система дава подобна възможност“, обяснява Величка Лозанова, която реализира електронния апостил у нас.
Изградената система в НАЦИД позволява да се провери и дали е правена манипулация на целия подписан документ след неговото създаване. Всичко това гарантира високо ниво на сигурност на издаваните eлектронни апостили от НАЦИД. „Ние сме напред и в друго отношение – пакетът на този електронен документ може да бъде проверен и на интернет страницата на Държавната агенция „Електронно
управление“ (ДАЕУ)“, допълва Лозанова.
За улеснение на клиентите изградената система дава възможност и за електронно заявяване на услугата електронен апостил от всяка точка на света, заплащането ѝ по електронен път чрез портала на НАЦИД поради осъществена интеграция със средата за електронни плащания на ДАЕУ и получаването на документите на посочен имейл адрес. Електронният апостил е напълно равностоен на хартиения документ и форматът му не е повод да бъде отказано признаването му от която и да е държава, страна по конвенцията, независимо дали тя го е въвела. Засега в НАЦИД нямат информация издаден от тях електронен апостил да не е бил признат в друга държава. Към момента официално 130 държави са ратифицирали Хагската конвенция и са страни по нея. Още 27 са със статут на наблюдатели и кандидатстващи.
За легализирането на какви документи може да се използва услугата за електронен апостил в НАЦИД? На практика, за всички образователни документи – от такива от предучилищното образование в детските градини, през дипломите за средно и професионално образование и обучение до защитата на докторска степен във висши училища и научни институции. А времето за заверка е сведено до минимум и електронният апостил може да се направи буквално за секунди след проверка в регистрите.
Но тук има и една особеност – изцяло електронна може да бъде заявката само за документи, които се намират в официалните регистри на МОН, някои от които поддържа НАЦИД. Така изцяло електронна може да е услугата за поставяне на електронен апостил на документи, включени в регистъра на издадените дипломи и свидетелства от институциите от системата на предучилищното, училищното и професионалното образование и обучение от 2008 г.
насам. За дипломите от висшите училища подобен регистър се поддържа в електронен вид от 1 февруари 2012 г.
Всеки с диплома или свидетелство отпреди тези дати трябва да подаде документите по стандартния ред, като ги приложи в заявката си до НАЦИД в оригинал. Но накрая и за такъв документ може да се получи електронен апостил.
„От най-доброто наистина направихме най-доброто. Може би сме единствената държавна администрация, която има пълна електронизация на всички административни услуги.
Имаме изключително голям практически опит в дигитализацията и интеграцията между различни информационни системи“, коментира Вержиния Цанкова – главен секретар на НАЦИД. По думите ѝ е осигурена и висока степен на защита на поддържаните бази данни и информационни системи. Както и на изградените връзки с други институции, необходими за извършването на електронни услуги.
„Работим по регистрите за висшите училища, на действащи и прекъснали студенти и докторанти и на завършилите. В момента връзка между последните два няма. Целта е да имаме обединен регистър, за да може в реално време да се проследява актуалният статут на даден студент или докторант от записването и движението му до края на неговото обучение“, отбелязва още Цанкова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg