Нова платформа на Европейското пространство за образование ще улесни обмена на информация и превръщането му в реалност до 2025-а
Пандемията показа, че дезинформацията сред гражданите е огромно предизвикателство не само за възрастните, но и за учениците. Тя влияе върху емоциите и страховете на хората и може да се превърне в опасно явление в кризисни ситуации. „Медийната грамотност и повишаването на информираността са ключови в борбата с дезинформацията. Критичното мислене е в основата на информирания избор, на който имаме право като граждани“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел при стартиране на мащабна кампания за медийна грамотност и борба с дезинформацията в рамките на общността от училища в Европа eTwinning, интегрирана в „Еразъм+“.
Кампанията ще обхване четири етапа. Първият етап е пролетната кампания, която ще се проведе през март – април под надслов „Как да бъдем интелигентни онлайн“. Тя е насочена към повишаване на медийната грамотност и осведомеността по отношение на феномена дезинформация. Вторият етап обхваща периода от 1 до 9 май и предшества честването на Деня на електронното побратимяване. Есенната кампания ще се проведе през септември – октомври. Чрез нея ще се насърчи създаването на качествени проекти, целящи борба с дезинформацията и популяризиращи медийната грамотност. По време на заключителния четвърти етап ще бъде проведена конференция на училищата eTwinning, онлайн курс за професионално образование и обучение и други инициативи. Кампанията приключва с годишната конференция на общността eTwinning.
„Стартираме и група за учители, изцяло посветена на дейностите, свързани с медийна грамотност и дезинформация. Амбицията ни е да се споделят практически примери, да се дискутират методики за преподаване и обучение и да се осигури подкрепа за професионално развитие на учителите. Това ще им позволи да споделят своя опит и да си сътрудничат с други учители в Европа и света. Добрата медийна грамотност е предпоставка за увеличаване на устойчивостта на учениците и на гражданите спрямо дезинформацията и способността им да четат критично в огромния информационен поток“, каза още Мария Габриел.
Българският еврокомисар участва и в дискусия с евродепутати от комисията по култура и образование на ЕП, на която бяха обсъдени целите и начините, по които Европейското пространство за образование може да се превърне в реалност до 2025 г.
„Изминалата година ни показа, че цифровото образование ще играе все по-важна роля. Към момента 42% от европейците нямат основни цифрови умения, а един от пет 15-годишни младежи в ЕС не притежава основни умения по математика, науки и четене. За да се справим с тези предизвикателства, в рамките на Европейското образователно пространство ще предприемем действия в няколко основни измерения – обяви Мария Габриел. –Подпомагането на ключови компетентности и на качеството и достъпа до образование ще насърчим чрез инициативата Pathways to School Success. Ще предложим и препоръка за онлайн и дистанционното обучение в началното и средното образование. Ще създадем също Европейски център за цифрово образование, който ще подкрепя държавите членки в техните стратегии в тази сфера.
Визията за Европейско образователно пространство може да се реализира само заедно с учителите. Затова през 2021 г.
ще заработят европейски учителски академии в рамките на програмата „Еразъм+“ и ще бъде учредена Европейска награда за иновативно обучение. Предвижда се и създаването на нова платформа на Европейското пространство за образование, която да улесни разпространението и обмена на информация на европейско, национално и местно ниво.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg