Тони МАРИНОВА
Каузата на традиционните ни работилници за мартеници тази година е да подпомогнем лечението на 10-годишната Ромина Нончева от моя роден град Стара Загора.“ Това споделя за „Аз-буки“ Валентина Стефанова, ръководител на Първо българско училище „Иван Вазов“ в Арма, Северна Ирландия. – Миналия февруари тя е диагностицирана с остра миелоидна левкемия. Преминала е през пет курса на химиотерапия, а сега е в Германия, където предстои трансплантация на стволови клетки. Преди мартенския базар поставихме кутии за събиране на средства от името на асоциация „Българска култура и образование“ във всеки клас, както и пред входа на училището. Помолихме всички български магазини и еднолични търговци да ни подкрепят, като също набират дарения за лечението на Ромина. Всичко, което успяваме да съберем, превеждаме по сметката на нейната майка Деяна Нончева и искрено се надяваме да помогнем.“
ПБУ „Иван Вазов“ отваря врати през септември 2015 г. Първите ученици са едва 15 деца. С тях работят трима квалифицирани преподаватели. Днес в него се обучават над 180 деца и ученици, а учителите и асистентите са вече 13.
То е известно с онлайн обучението на учениците по фолклорно пеене и свирене на български народни инструменти.
„И сега поддържаме тези извънкласни занимания, както и народни танци. Имаме драматичен и арт клуб, но ни става все по-трудно, защото разполагаме с ограничени места в класните стаи. Налага се да намалим приема или да разкриваме по втора паралелка, за да обхванем желаещите да изучават български език. От октомври досега имаме поне 25 нови заявки“, казва Валентина Стефанова.
И уточнява, че съветва родителите да запишат децата си от септември. Така те могат да минат през целия курс на обучение, след като се види какво е нивото им по български, история и география.
След избухването на пандемията преди две години Българското училище в Арма остава без сграда и се налага да използва четири офис помещения, оборудвани напълно като класни стаи, и една малка конферентна зала. Обучението се провежда присъствено и хибридно в събота на три смени и дистанционно през работните дни, за да успяват учителите да предадат целия материал. Хибридното обучение помага най-вече на децата, които идват на училище от съседните градове. Но то е доста по-трудоемко за учителите, които трябва да се подготвят, за да предадат материала по подходящ начин за всички ученици – и присъствено, и онлайн. Отделно от това имат и изнесени дистанционни часове през седмицата в понеделник, вторник и четвъртък вечер.
„В обединена община Арма-Банбридж и Крейгавън българската диаспора е най-голяма, но при нас са записали децата си не повече от 10%. Семействата предпочитат да си почиват в събота, вместо да се ангажират с още един учебен ден. Защото ние не сме клуб или кръжок, а провеждаме по 6 учебни часа за по-големите и 5 часа за началния курс. Заниманията в трите ни детски групи и подготвителната паралелка за деца между 3 и 6 години са по 4 учебни часа – разказва моята събеседничка. – Имаме ученици от I до XI клас. В началото на учебната година имахме две дванайсетокласнички, които наскоро се завърнаха в България“, разказва Валентина Стефанова.
Затова ръководителят на Българското училище в Арма обмисля вариант за присъствено обучение и в неделя. Вариант е и да се отвори филиал на училището в друг район на Арма, който може да е само детска градина или начално училище. Затова има достатъчно деца. Притеснява я намирането на помещения, учители, а също и финансирането.
В Българското училище в Арма ползват услугите и на трима асистенти, защото почти във всяка паралелка от I до VI клас имат и деца със специални образователни потребности – предимно с аутизъм и дислексия. Асистентите им помагат и работят индивидуално с тях, защото те имат различни нужди. Учебният материал се адаптира в зависимост от възможностите им.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg