Учените наскоро наблюдават две черни дупки, които се обединяват в една. И същевременно в хода на обединяването получават „ритник“, който изхвърля новообразуваната черна дупка с висока скорост. Тази черна дупка се движи с около 5 милиона километра в час, съобщават изследователи във Physical Review Letters. Това е невероятно бързо: скоростта на светлината е само 200 пъти по-голяма. Пулсации в пространство-времето, наречени гравитационни вълни, изстрелват черната дупка.
Тъй като всеки две сдвоени черни дупки се движат спираловидно навътре и се сливат, те излъчват тези вълни, които се разтягат и притискат пространството. Ако тези гравитационни вълни бъдат изстреляни в Космоса, за предпочитане в една посока, черната дупка ще се отдръпне в отговор. Това е подобно на отката на пистолета след изстрелването на куршума, казва астрофизикът Виджай Варма от Института за гравитационна физика „Макс Планк“ в Потсдам, Германия.
Обсерваториите за гравитационни вълни LIGO и Virgo, разположени в Съединените щати и Италия, откриват вълни в пространство-времето на черните дупки, когато достигат Земята на 29 януари 2020 г.
Тези вълни разкриват подробности за това как черните дупки се сливат, като има вероятност това да е вследствие на силен удар. Докато черните дупки обикалят една около друга, равнината на движението им се завърта подобно на люлеенето на връх при въртене.
Варма и колегите му се задълбочават в данните, за да оценят скоростта на удара. Изследователите сравняват данните с различни прогнозирани версии на сливания на черни дупки, създадени въз основа на компютърни симулации. Те установяват, че откатът е бил толкова голям, че черната дупка вероятно е била изхвърлена от дома си и „изритана“ надалеч.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg