Срещата на високо равнище за образование и иновации ще се проведе на 23 юни
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Седем града, 63 региона и четири държави членки са избрани в рамките на пилотната инициатива „Партньорства за регионални иновации“. Габрово е българският регион, избран да участва в инициативата. Пилотното действие се реализира от екипа на българския еврокомисар Мария Габриел в Съвместния изследователски център (JRC) на ЕК и Комитета на регионите.
„С партньорствата адресираме две основни предизвикателства в иновационната екосистема на Европа. Това са фрагментираността на инструментите за финансиране и недостатъчната свързаност между регионалните и местните участници в иновациите. Ето защо ще предоставим на регионите и градовете експертиза, сътрудничество, работа в мрежа, които ще им помогнат за привличането на инвестиции и мобилизиране на подходящите програми за финансиране“, заяви Мария Габриел.
Участващите региони и градове ще работят по „Наръчник за партньорствата за регионални иновации“. Документът се базира на три елемента. Това са стратегическа рамка, процес на съвместно създаване с гражданите и намиране на решения, адаптирани към конкретните местни условия на територията. Ще се насърчават добрите практики, ученето чрез експериментиране и укрепването на капацитета на регионалните екосистеми за иновации.
Партньорствата ще бъдат в основата на новата европейска иновационна програма, която ще бъде представена през юли. Тя ще работи за стимулиране на иновациите във всеки един регион в Европа. Новата вълна иновации носи конкретни решения на проблеми, с които се сблъсква всеки гражданин във всяко населено място в областта на транспорта, енергетиката, земеделието. Целта е чрез партньорствата всеки новатор да има свободен достъп до друг регион с цел привличане на инвеститори и създаване на пазари за неговите продукти и услуги, независимо в кой район се намира.
Поредица от мащабни форуми в областта на иновациите предшества срещата на високо равнище за образование и иновации, която ще се проведе на 23 юни. Преди дни българският еврокомисар откри една от най-внушителните конференции – Tech.eu Summit, в Брюксел, която събра над 1800 представители на бизнеса, основатели на стартъпи, инвеститори и научни изследователи. Там тя получи престижна награда за лидерството си в подкрепа на стартъпите и иновационните екосистеми в Европа. Преди това в Барселона участва в двудневна среща на върха на европейските стартъпи EU-Startups Summit заедно с повече от 1500 основатели на стартъпи, новатори и инвеститори от цяла Европа, за да обсъдят приоритетите, предизвикателствата и новите възможности за европейската иновационна екосистема.
В момента тече четвъртата вълна от иновации в Европа, а те са ключът към бъдещето на Европа. Новата вълна от високотехнологични иновации има потенциал да промени всеки сектор от икономиката. Причината е, че източниците на иновациите се промениха и ако досега идваха от науката и големите корпорации, то сега те все по-често идват от стартъпите и младите хора, твърди Мария Габриел. Затова според нея е нужен план за действие как да се подкрепят иновациите, които са свързани с висок риск. Така ще може да се осигури финансиране за стартъпите в критичния момент на тяхното разрастване и за целта Европейският съвет по иновации и Европейският институт за иновации и технологии работят в синхрон, за да подкрепят новаторите и бъдещите технологични шампиони.
В новата Европейска програма за иновации ключови са достъпът до финансиране, подкрепа за талантите, облекчаване на административните процедури и законодателството, свързване на местните екосистеми. Конкурентните предимства на Европа са водещата роля в науката, силната индустриална база в сектори с физически компонент и резервът от таланти в областта на инженерството.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg