Образователна кампания подготвя дванайсетокласници за първото им работно място
Светлана КРУМОВА
Как да намеря лесно работа? Какви са моите трудови права? Как законът ме защитава от некоректни работодатели? Това са въпроси, които всеки си задава. И ако работещите вече имат опит и информация, то дванайсетокласниците, които завършват сега, невинаги достигат до правилните отговори. Абитуриентите могат да получат адекватна помощ чрез образователната кампания „Моето първо работно място“. Тя е разработена от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Синдиката на българските учители към КНСБ в партньорство с Министерството на образованието и науката.
Целта на Програмата е завършващите средно образование ученици, постъпвайки за пръв път на работа, да бъдат информирани за основните им трудови, социални и осигурителни права и задължения. Очаква се по този начин децата да направят плавен преход към пазара на труда и последващото кариерно развитие. Не на последно място е желанието на обучаващите да повишат общата правна култура на зрелостниците. Обучението е структурирано в няколко теми – „Искам да постъпя на работа“, „Възнаграждение за труда“, „Започвам работа“, „Защита от рискове на работното място“, „Работно време, почивки и отпуски“, „Безопасен и квалифициран труд“, „Веднъж постъпил на работа, мога ли да променя нещо?“, „Кой следи за правата ми?“, „Работа в чужбина“.
През учебна 2021/2022 г. в област Шумен до момента са проведени срещи в 4 училища и през обучение са преминали 145 ученици от XII клас.
„Виждам само положителното от тази програма – коментира Радостин Павлов, експерт в РС на КНСБ – Шумен, който влиза в часа на класа и обяснява на децата техните трудови права. – Обучението преминава при засилен интерес от страна на учениците. Макар че са на прага на трудовия пазар, много от тях вече са работили и повечето са лъгани. Скептични са по отношение на осигуряването, но разбират, че нищо не им е гарантирано, ако работят без договори. Основните им проблеми произлизат от възрастта – те са млади и неопитни, често се съгласяват да работят без договори. Това е едната ситуация. Другата е, че подписват договори, но след известно време решават да напуснат, и се оказва, че не спазвайки предизвестието, дължат неустойки.“
В часовете учениците научават как паралелно да правят свое трудово досие и какви нормативни актове трябва да познават. „Учим ги какво е трудова дисциплина, какви наказания има, какви са видовете отпуск, какви са правата им при неправомерно уволнение, как да се пазят от измами при кандидатстване за работа в чужбина. Защото дефицитът на работна ръка е голям и ако знаят правата си, ще знаят и как да ги потърсят. Прави впечатление, че повече се интересуват учениците от професионалните гимназии, може би защото веднага след завършването им се налага да работят. Докато тези от гимназиите споделят, че ще учат в университет и все още не им е важно“, разказва Павлов. До момента експертът от КНСБ е бил в средните училища „Хан Исперих“ и „Васил Левски“ в Нови пазар, СУ „Йоан Екзарх Български“ – Шумен, и в
ПГОХХТ „Проф. д-р Асен Златаров“. Съвместно с него в час влиза и класен ръководител или педагогически съветник от съответното училище, които преди това също са преминали през обучение.
В Гимназията по облекло, хранене и химични технологии в Шумен, чийто директор е историкът Веселин Тодоров, удостоверение за ключова компетентност „Трудови, социални и осигурителни права“ по образователната кампания „Моето първо работно място“ е получила педагогическият съветник Мария Христова.
„Изключително полезно е това обучение за нашите ученици. Самата аз, преминавайки през него, научих доста неща. За тях е много важно да знаят какво трябва да направят, когато за първи път се сблъскат с трудовия пазар, кои са институциите, които биха им били полезни, къде и как най-лесно се намира информация за работа. Интересуват се от това къде да търсят помощ при проблем на работното им място. Вълнуват ги въпроси, свързани с работното време, почивките, отпуските и осигуряването, данъците, които им се начисляват. Надявам се кампанията да продължи и следващата година“, разказа Христова.
Експертът Радостин Павлов предвижда да обучи още зрелостниците от СУ „Трайко Симеонов“ и от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg