Последният проект по „Еразъм+“ на ПГ по електротехника и електроника „М.В. Ломоносов“ в Горна Оряховица е свързан със STEM обучение и роботика
Тони КИРИЛОВА
По проекта NITRO Clubs EU работим в партньорство с Природо-математическата гимназия „Христо Смирненски“ в Перник и ПГ по електротехника и автоматика в София, както и с други партньори от България, Румъния и Словакия – университети, технологични институти, образователни институции и неправителствени организации – разказва директорката на ПГЕЕ инж. Милена Димитрова. – Работата по него е на няколко различни етапа – първият е създаването на мрежа от клубове по роботика, а сега работим по разработването на видеоуроци и презентации. Към края на Проекта ще има състезание между учениците от държавите участници, за да покажат какво са усвоили. Основната цел е да се популяризират безплатно новите ИТ умения, свързани с роботите Ардуино, така че те да достигнат до колкото може повече училища, които не са професионални. За тази цел се разработват уроци, включително и видео, за ученици и за учители, както и учебно помагало на български, румънски, словашки и английски, което ще може да се ползва от по-широк кръг потребители.“
Друг „Еразъм+“ проект „Иновации и усвояване на европейския опит – шанс за успешна кариера на младите хора“ на гимназията предвижда участието на 40 ученици от Х, ХІ и ХІІ клас, обучаващи се в направления „Електротехника и енергетика“, „Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника“ и „Компютърни науки“ да осъществят мобилности до Корк (Ирландия) и Малага (Испания). Те ще пътуват и в рамките на 15 работни дни ще се обучават по 6 часа на ден в реална чужда работна среда, за да приложат придобитите от училище знания и умения, както и да ги надградят и да получат нови знания в области, които не са залегнали в учебните програми на специалностите и професиите.
В Корк практиката ще е в областта на киберсигурността в ИТ, интелигентни системи за управление, изкуствен интелект, роботика и сградна автоматизация. А в Малага тя е в сферата на иновациите за производство на енергия от органични отпадъци, слънце, вятър, проектиране на съоръжения и инсталации за производство на енергия, компютърни мрежи и елементи, езици за програмиране, диагностициране и отстраняване на вируси чрез антивирусни програми, оптимизиране на операционната система Linux, автоматизирани системи за архивиране, WEB дизайн. Така учениците ще придобият нови знания за облачните услуги, WEB позиционирането и 3D принтерите – създаване на софтуер за проектиране, изработка на изделие и т.н.
ПГЕЕ „М.В. Ломоносов“ изпълнява и трети „Еразъм+“ проект, който е за повишаване квалификацията и компетентностите на учителите. Те ще обменят опит в сферата на дуалното обучение със свой колеги в Малага и Римини (Италия). В гимназията работят 36 педагози, които се грижат за обучението на 400 ученици.
„От 2010 г. насам имаме много спечелени и изпълнени проекти, с които искаме да научим нашите ученици
на всичко, на което можем, за да ги подготвим и да им помогнем да се реализират успешно на пазара на труда“, обяснява инж. Димитрова. Тя добавя, че практиките в чужбина се отразяват много положително върху самочувствието на учениците, наред с получаването на нови професионални знания, умения и компетентности. Не на последно място по значение е и фактът, че упражняват езика си и подобряват комуникативните си умения в нова за тях среда. Освен това получават сертификати за проведената практика в държава от Европейския съюз и Europass Mobility Document за получената квалификация. С тях могат да докажат пред бъдещите работодатели, че са придобили допълнителни знания, опит и професионални компетенции, което им осигурява предимство пред другите кандидати при реализацията на пазара на труда.
Професионалната гимназия в Горна Оряховица очаква да започне новата учебна 2022/2023 година с
3 паралелки, в които ще се изучават 4 специалности. Това са „Компютърна техника и технологии“, „Приложно програмиране“, а третата паралелка е с две специалности – „Електроенергетика“ и „Електрообзавеждане на производството“, която е с дуално обучение.
„Училището ни е с дългогодишни традиции в областта на професионалното образование, а и специалностите ни са хубави. Работим добре с местния бизнес и кадрите ни са много търсени на пазара на труда – най-вече програмистите и завършилите електроенергетика. На държавните изпити винаги присъстват и представители на работодателите, които веднага след това предлагат работа на випускниците. Затова повечето от нашите ученици работят и учат по време на висшето си образование“, твърди инж. Милена Димитрова. Тя признава, че тази година от 76 абитуриенти шестима не са успели да се справят с ДЗИ по БЕЛ, но със сигурност през август отново ще се явят на матурата. Още повече че някои от учениците вече са приети като студенти предимно в техническите университети в София, Русе, Габрово или Варна. Според директорката дистанционното обучение е оказало негативно влияние върху представянето на учениците на държавните зрелостни изпити.
В X клас учениците от професионалната гимназия имат възможност да започнат допълнително обучение и да придобият втора ИТ специалност – системен или приложен програмист. Това става в извънучебно време, през ваканциите и в събота и неделя. След успешното завършване на обучението учениците могат да получат свидетелство за професионална квалификация по две специалности, а някои и по три – електротехника, заваряване и ИТ.
ПГЕЕ посреща учебната 2021/2022 г. в реновирана сграда по ОП „Региони в растеж“. „Сменени са ВиК мрежата и електроинсталацията, сградата на училището е санирана и обновена, както и на работилниците. Те са разположени в две сгради, но беше ремонтирана само едната. Въпреки това условията вече са много добри – твърди инж. Димитрова. – Разполагаме с 6 работилници, 3 лаборатории и
4 компютърни зали, които ни позволяват да използваме съвременни методи на обучение.“
Професионалната гимназия предлага и допълнителни занимания по интереси на своите ученици, като „Електроника за начинаещи“, „Програмиране“, хандбален клуб. През декември м.г. хандбалистите участват в световните ученически игри в Белград, Сърбия, а на 11 юни заминаха за Балканиадата в Охрид.
Училището е част и от Програмата за училища посланици на Европейския парламент в България. От края на миналата година в присъствието на кмета на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев учениците станаха първите посланици, поели ангажимента си върху електронна книга. Кметът закичи всеки младши посланик от гимназията със значка. Учениците, от своя страна, му връчиха благодарствена грамота за подкрепата и съдействието при встъпването в тази отговорна за тях длъжност. Младшите посланици участват в дискусии и самите те организират различни инициативи в подкрепа на приобщаването на своите съученици и местната общност към европейските ценности и превръщането в действие на девиза на Европейския съюз „Обединени в многообразието“.
ПГЕЕ работи и по много проекти на МОН, сред които „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, „Ученически практики 2“, както и „Подкрепа за дуалната система на обучение“. В него са включени учениците от VІІІ, ІХ и Х клас от специалностите „Приложно програмиране“, „Електрообзавеждане на производството“ и „Промишлена електроника“, като им се осигурява практическо обучение в реална работна среда в повече от 10 фирми партньори. Работят и по Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“, втори модул – „ИТ умения за бъдещето“, както и по НП „Оптимизация на училищната мрежа“ и НП „Без свободен час“.
„Мечтаем и за STEM кабинет. Кандидатствахме веднъж и не бяхме одобрени, но ще пробваме пак, ако имаме възможност – категорична е инж. Димитрова. – Трябва да осигурим най-доброто за обучението на нашите ученици, за да ги подготвим за пазара на труда и за живота. Неслучайно кампанията за прием в гимназията за следващата учебна година е под надслов „Ако успееш тук, ще успееш навсякъде!“.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg