Мартин Цветанов – IX клас, III място
Eзикова гимназия ,,Иван Вазов“ – Пловдив
Научен ръководител – Недялка Траянова
Терминът ,,климатични промени“ описва измененията в климата на Земята за дълъг период. Климатът на Земята се променя с различно темпо от самото ѝ начало. Отчитането на скоростта на промените е важно, защото ни позволява да разберем причините за климатичните изменения.
Всеки фактор, който променя количеството на входящата или изходящата енергия за дълъг период, може да причини климатични изменения. Някои от тези фактори са естествени, или „вътрешни“ за климатичната система – вулканичната дейност, слънчевата енергия или орбитата на Земята около Слънцето. Другите са „външни“ за климатичната система – те тласкат климата към ново дълготрайно състояние. Това състояние може да е по-топло или по-хладно. Двата природни фактора, които имат отношение към сегашните климатични изменения, са промените на вулканичната дейност и слънчевата радиация.
Тези фактори засягат предимно количеството постъпваща енергия. Големите вулканични изригвания с емисии на огромни количества прах охлаждат атмосферата, но имат епизодичен принос и относително краткотрайни въздействия върху климата (няколко месеца до няколко години). Промените на слънчевите лъчения имат принос към тенденциите в климата през последните векове, но от промишлената революция насам повишените нива на парникови газове в атмосферата са почти десетократно по-мощни „причинители на изменения на климата“ от промените на слънчевите лъчения. Промените на океанските течения или атмосферната циркулация също могат да влияят на климата за кратки периоди.
Първите схващания за промените на климата са били, че той се изменя много бавно. С изучаването на климата на Земята в по-далечно минало се занимава палеоклиматологията. Сведения за времето и климата за периода преди техническата революция могат да се открият в различни писмени източници. Климатът от по-далечно минало се възстановява след прилагане на различни анализи върху утаечните скали, изкопаемата флора и фауна.
От изобретяването на термометъра и барометъра през ХVI – ХVII век науката за атмосферата не е спирала да търси отговори на въпросите за промяната на климата.
По-детайлни сведения за промените в климата започват да се получават след широкото навлизане на инструменталните измервания на редица климатични елементи, като температура, валежи, атмосферно налягане и др. Епохата на инструменталните измервания започва през втората половина на XVIII в. През ХIХ в. проучвания на горните слоеве на атмосферата се правят с метеорологични балони, а през
60-те години на ХХ век в орбита е изстрелян първият сателит за метеорологични изследвания – TIROS-1. Днес милиарди сензори от планински върхове, океански дълбини, от Космоса и дори от други планети изпращат постоянно данни, които ни позволяват да разберем как се формира и променя климатът на нашата планета.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg