Нова инфраструктура в БАН разширява възможностите за научни изследвания и иновации
Стела МАРИНОВА
Нова лаборатория за ядрено-магнитна резонансна спектроскопия, оборудвана със съвременна експериментална инфраструктура, се открива в Института по органична химия с Център по фитохимия при Българската академия на науките. Тя е разположена в рамките на Центъра по ЯМР спектроскопия в Института. Ръководителят на Центъра проф. д-р Павлета Шестакова казва за „Аз-буки“, че „целта е изграждане на модерна инфраструктура с висока научна експертиза и съвременна апаратура, която покрива целия процес – от ефективно и устойчиво оползотворяване на българските природни ресурси и ароматични растения до създаването на иновативни продукти с висока добавена стойност“.
Новата лаборатория е изградена в рамките на проект „Център за компетентност „Устойчиво оползотворяване на биоресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни биоактивни продукти“, чийто срок за изпълнение е от 30 март 2018 г.
до 30 ноември 2023 г. Финансирането е по програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в размер на 23,8 млн. лв. От тях над 20 млн. лв. са европейско и близо
4 млн. лв. национално съфинансиране. Координатор е Институтът по органична химия с Център по фитохимия при БАН. Ръководител на проекта е проф. д.х.н. Владимир Димитров. В него участват още 4 научни институции: Агробиоинститутът при Селскостопанската академия, Институтът по полимери при БАН и от СУ „Св. Климент Охридски“ – Факултетът по химия и фармация и Биологическият факултет.
Агробиоинститутът развива биотехнологии за култивиране на лечебни и ароматични растения. Новата лаборатория ще гарантира следващия етап от процеса. Той е свързан с извличане от култивираните растения на така наречените екстракти – това са сложни смеси от химични съединения.
„Цел на ЯМР оборудването е химично профилиране на смесите, които се изолират от растенията. ЯМР методологията е един от най-мощните методи за получаване на качествена и количествена информация за съдържанието на такива многокомпонентни смеси – обяснява проф. Шестакова.
„Методът дава възможност както да се идентифицират компонентите, които се съдържат в тези смеси, така и след изолирането им да се определи еднозначно структурата на съединенията, които присъстват“, допълва тя. Институтът по органична химия участва главно в иновативния процес по получаване на екстрактите от медицинските и ароматичните растения и характеризиране на техния състав.
„С оборудването, което имахме досега, бяха необходими много по-големи количества от екстрактите и бе нужно те да съдържат повече от активните вещества, за да можем да ги изследваме с нашия метод. Докато новото оборудване ще ни позволи да регистрираме компоненти, които присъстват дори в много малки количества в сложната смес – разяснява проф. Шестакова. – С новата апаратура ще можем да регистрираме спектри на съединения, които присъстват в малки количества“, подчертава тя.
Следващата стъпка в процеса е изолиране на някои от компонентите и тяхното биологично характеризиране. Това е задача на друг от партньорите – Биологическия факултет. На свой ред, Институтът по полимери и Факултетът по химия и фармация са отговорни за разработване в лабораторен мащаб на иновативни нутрацевтични и козметични формулировки, съдържащи биологично активни вещества, изолирани от лечебни и ароматични растения. Крайната цел на проекта е трансфер на новите знания и технологии към малки и средни предприятия в страната за повишаване на техния иновативен капацитет. Новата апаратура позволява и добро охарактеризиране и стандартизиране на новите продукти.
Благодарение на иновативната научна инфраструктура ще се разширят значително възможностите за участие в съвместни научни проекти и с международни партньори.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg