Разполагаме с учители, които движат образователната система към добро бъдеще, казва министър Пенов
Стела МАРИНОВА
„Вярвам, че обучавате така своите ученици, че у тях да остава любовта към училището, любовта към науката и когато завършват и последния етап от образованието си, отново да помнят училището, в което са завършили, и някои от тях да се върнат в него и отново да станат учители.“ С тези думи служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов приветства носителите на наг-
радата „Константин Величков“, която ежегодно се връчва по случай Деня на народните будители.
По думите му, трябват упорство и талант, за да има човек познания. А за да предадеш знанията си на друг и да го накараш да постигне резултати, ти трябват сърце и отдаденост на професията.
„В качеството си на служебен министър последните няколко месеца виждам, че разполагаме и сме обучили, благодарение на пред-
ходни будители, учители, които движат българската образователна система към добро бъдеще, което всички ние желаем“, каза още проф. Пенов.
Наградата се дава в четири категории. Първата е за принос в работата с ученици с изявени дарби и с нея са отличени двама педагози. Йовка Милушева – старши учител по математика в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ в Бургас, получава приз за подготовката на отборите на гимназията и на България за участие в множество международни прояви. Само за последните три години нейни ученици са спечелили над 50 индивидуални и отборни медала, купи и грамоти от национални и международни математически състезания, конкурси и олимпиади. Възпитаници на Милушева се обучават в университетите в Станфорд, Хюстън, Манчестър, Айндховен и др.
А някои от тях са създатели на състезания като Burgas Challenge, автори на проекти, от които се интересува НАСА, автори на задачи за състезания по математика и др.
За работата си с даровити деца е отличена и Росица Русева – старши учител по информационни технологии в МГ „Д-р П. Берон“ във Варна. През последните четири години тя е в основата на високите постижения на отбора на гимназията. Учениците ѝ се представят блестящо на национални и международни състезания и олимпиади по лингвистика. Лауреати са на национални олимпиади и участват в националния отбор.
За постижения в работата с деца и ученици за преодоляване на проблемно поведение също са отличени двама специалисти. Мариана Пенчева – педагогически съветник в ОУ „Петко Славейков“ във Велико Търново, е председател на екипа за обхват в училище. Провежда последователна и целенасочена работа за задържането на учениците в системата на училищното образование. Тя работи в партньорство с родители, както и с различните институции за превенция на тормоза и насилието.
През 2021 г. създава практически инструмент за справяне с проблемното поведение – „Училище за добри деца“, в което учениците влизат в ролята на обучители на свои връстници и ги учат на етикет, добри обноски, толерантност. В тази категория призът е и за Валентина Костадинова-Дамянова – старши учител по изобразително изкуство в 3. ОУ „Петко Славейков“ в Търговище, където 70% от учениците са от уязвими групи и етнически малцинства. Педагожката прилага арттерапия. Чрез творчеството учениците изразяват себе си, дават отдушник на своите емоции, преживявания и страхове. Методът е предпочитан от преподавателката най-вече в клубните форми по изобразително изкуство. В групата за занимания по интереси „Зона – арт“ тя често кани по-малки ученици със специални образователни потребности, на които не преподава. Това, по нейните думи, е работеща формула за откриване и „отглеждане“ на таланти.
Трима са отличените учители за приноса им в развитието на способностите и компетентностите в областта на науките, технологиите, изкуствата, спорта, глобалното, гражданското и здравното образование и в придобиване на умения за лидерство. Благодарение на креативността и иновативността на Таня Сребрева – старши учител по информационни технологии в ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ в Бургас, училището се утвърждава като успешен модел за работа в STEM направлението. Преподавателката е автор на програмата по учебния предмет „Основи на програмирането“, изучаван в училището. Съавтор е на програмата по STEM предмета „Космически изследвания“. По нейна инициатива ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ е едно от първите, които въвеждат MS Teams като платформа за обучение от разстояние в електронна среда през март 2020 г. Тя подпомага педагогическия екип и екипи на други училища при внедряването и справянето с трудностите по време на пандемията. Директорът на иновативната ДГ „Надежда“ в Плевен Людмила Лечева-Стефанова също е отличена за лидерски умения за работа в екип, който създава нагласи, мотивация и условия в разработването и прилагането на иновативни модели и практики.
ДГ „Надежда“ е част от професионалната мрежа на детските градини и педагогическите специалисти от област Плевен, които работят по педагогическата практика „Утринна приказка“. Тя се изразява в четене на приказки от родители в началото на всеки ден във всяка група. Лечева-Стефанова е автор и съавтор на поредица от практико-приложни видео-
практики и презентации, представени и споделени в областни и национални работни срещи и обучения. Децата от вокалната група към детската градина от 2019 г.
са трикратни лауреати на международен конкурс за вокална и инструментална група „Звукът на времето“, който се провежда във Велико Търново. Печелят награди и в конкурси за детска рисунка.
Признание за своята креативност, прилагане на оригинални и ефективни похвати получава и Лина Янбастиева-Петрова – старши учител по английски език в СУ „Йоан Екзарх Български“ в Шумен. Тя се стреми към индивидуален подход, който осигурява на всеки ученик възможност за развиване на индивидуалните заложби и цели. Затова и възпитаниците ѝ се представят успешно и показват много добри резултати на националното външно оценяване, държавните зрелостни изпити, олимпиади и състезания. Иновативната ѝ образователна дейност е насочена към създаване на интердисциплинарни уроци по английски език, екология и информационни технологии. Създава и споделя в глобалната мрежа авторски електронни ресурси, адаптирани към очакванията на учениците и съобразени с учебното съдържание. Най-яркото доказателство за приноса на Янбастиева-Петрова в разработването и прилагането на съвременните иновативни дигитални решения на национално ниво е участието ѝ в екипа от учители, включени в процеса на адаптиране на ресурсите на платформата за електронно обучение mozaWeb за българската образователна система.
За втори път в категория „Най-добър урок в културна институция“ е отличена Таня Христова от ПГСС „Никола Пушкаров“ в град Попово. Изнесените занятия се провеждат в рамките на Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Иновативната педагогическа практика по български език и литература е от три урока, обединени в темата „Възрожденски тур под крилото на Балкана – Калофер, Сопот, Копривщица“. Основната идея е учениците да посетят културни институции с национално значение: Националния музей „Христо Ботев“ – Калофер, къщата музей „Иван Вазов“ – Сопот, и къщата музей „Димчо Дебелянов“ – Копривщица. Целта на литературния тур е да събере на едно място Ботев, Вазов и Дебелянов, но не в класната стая, а в двора, под сенките на високите борове в сърцето на Балкана. „Пренасянето“ на класната стая в музея отключва творческите изяви на личността на участниците.
Освен грамоти учителите получиха и по 1000 лева.
Специален поздрав по време на тържеството в МОН отправиха ученици от хора на 91. немска езикова гимназия в столицата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg