Младежи от цял свят апелират за спасение на планетата в инициативата „Глобалните дни на действие“
Петя НИКОЛОВА
Над 750 000 ученици от 2129 училища в 104 държави се включват в инициативата „Глобалните дни на действие“ на международната програма „Екоучилища“. От България участват 52 школà и детски градини, които провеждат и споделят над 145 дейности.
„Глобалните дни на действие“ са съпътстващо събитие под егидата на световната инициатива „Времето изтича“ (Running out of time) – щафета, която тръгва от Глазгоу, Шотландия, и носи посланието на младите хора по света – „Действия, а не думи!“ на 27-ата конференция на ООН за изменението на климата – COP 27 (6 – 18.11.2022 г.). Чрез „Глобалните дни на действие“ ученици от цял свят успяват да покажат, че местните действия имат глобално въздействие.
В разпространения в цял свят отзвук от инициативата организаторите акцентират на проявите на пет училища, като две от тях са български: ОУ „Христо Ботев“ – Варна, и СУ „Луи Пастьор“ – София. Те правят впечатление с оригинални и запомнящи се идеи. Ученици и учители от морското школо изписват с миди екопосланието си върху плажната ивица, а в СУ „Луи Пастьор“ от София правят танцова щафета. Проявата на гимназия „Марибор“ от Словения също грабва организаторите на „Глобалните дни на действие“. Със стотици участници тя провежда огромна щафета между поколенията. В Living School в Лисмор, Австралия, пък създават песен, вдъхновена от усилията за възстановяване на щетите след опустошителните наводнения тази година. Учениците от португалското средно училище Jose Cardoso Pires почистват езеро.
Чрез участието си в инициативата учениците получават шанс да се присъединят към поканата за универсално качествено образование за климата, да участват в редица полезни дейности и да се ангажират с програми и ресурси от водещи световни организации за екологично образование, и най-вече от Фондацията за екологично образование.
В България „Глобалните дни за действие“ са отворени към всички желаещи да споделят активно дейностите си, насочени към по-устойчив свят. Учениците от мрежата „Екоучилища“ и „Учим за гората“, ръководени от Българско движение „Син флаг“, участват с отдаденост и амбиция, които помагат да се ангажира цялата общност в дейности за опазване на околната среда и планетата.
18 от всички 52 участвали учебни заведения се включват за първи път в съвместния проект на „Девин“ ЕАД и Българско движение „Син флаг“ под наслов „Влез в зеления кръг“, но въпреки това достойно реализират проявите си и заявяват готовност да станат част от обществото на екоучилищата.
Координаторът на инициативата „Времето изтича“ Лорън Браун отбелязва своя възторг и изненада от мащабното участие на учениците в подкрепящото събитие „Глобалните дни за действие“: „Бяхме поразени от подкрепата на училищата по целия свят. Хиляди ученици са взели участие в свои собствени щафетни събития и климатични дейности. Креативността, упоритата работа и страстта им блестяха във всички прекрасни снимки и видеоклипове, които бяха споделени. Искахме
да дадем възможност на младите хора да предприемат действия, и да им покажем, че техните гласове имат значение в дискусиите за климата, провеждащи се на COP 27. Учениците възприеха нашето послание и нашата кампания и ги превърнаха в наистина глобален призив за действие. Призив, който не може да бъде пренебрегнат.“
„Времето изтича“ е опит за чупене на рекорди за предаване на климатично послание щафета от млади хора до взимащите решения на COP 27. Със своите 7767 км – от Глазгоу, Шотландия, до климатичната конференция COP 27 в Египет, щафетата „Времето изтича“ е най-дългата непрекъсната щафета, правена някога. Сред носителите ѝ са олимпийци, млади хора, президентът на Словения Борут Пахор, кметове, министри, общински съветници, посланици, активисти, студенти, бизнес лидери, приятели и семейства.
Щафетната палка, създадена от признатите дизайнери от Глазгоу 4c Design, съдържа 18 части, представляващи нациите, през които щафетата минава. Изработените спирални пръстени символизират четирите основни нива на действие в областта на климата, където може да се окаже въздействие: международно, национално, местно и индивидуално. „Действия, а не думи!“ – посланието в щафетата е създадено от млади хора и Фондацията за екологично образование, подкрепено е от над 800 000 подписа и е написано на английски и арабски.
Младежите се обръщат към лицата, взимащи решения на COP 27. Призовават за качествено климатично образование, което да подготви хората от всички възрасти и във всички места с умения, знания и възможности за изграждане на устойчиви общности, които да работят за запазването на природата. Част от тяхното послание гласи: „Времето ни изтича… Младите хора трябва да бъдат признати за лидери, пос-
тавени в челните редици на разговора за изменението на климата и овластени чрез образованието… Нашият свят се затопля и за да запазим увеличението до 1,5 градуса, се нуждаем от напредничаво мислене, последователни политики и финансиране, които да ни помогнат да постигнем нетни нулеви емисии“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg