Родената в Пловдив художничка живее в Германия повече от 25 години и мечтае да илюстрира българско издание
Патрисия ИВАНОВА
Когато една книга е скучна, децата се прозяват широко без всякакъв срам или страх от авторитети“, твърди полско-американският носител на Нобелова награда за литература Исак Башевис Сингер. А неговата почитателка Астрид Линдгрен, авторката на „Пипи Дългото чорапче“, е напълно съгласна с това наблюдение и го цитира при многобройните запитвания по повод детските ѝ книги.
„Децата са истински и директни.
И безмилостни в критиката си. А това е нещо много ценно“, казва за в. „Аз-буки“ и българската илюс-
траторка Стела Драйс. Заедно с писателката Юлия Спиридонова и илюстратора Ясен Гюзелев тя е номинирана тази година за световната мемориална награда „Астрид Линдгрен“. Учредена от шведското правителство през 2002 г., Наградата подкрепя правото на всяко дете на страхотни истории и се връчва за изключителен принос в детската литература. Тримата българи се съревновават с 251 творци от 64 страни и въпреки че на 7 март организаторите обявяват за лауреат американската писателка Лори Халсе Андерсен, те получават признанието, че с творчеството си допринасят за каузата на конкурса – да привлече вниманието на света към детско-юношеската литература и правата на децата.
Провокирала интереса към себе си с номинацията за наградата „Астрид Линдгрен“, Стела Драйс задържа вниманието с любопитната си автобиография и успеха, който имат нейните илюстрации на детски книги в Германия. Сред героите ѝ са принцесата с граховото зърно, бременските музиканти, вълкът и седемте козлета. А сред постиженията ѝ се изброяват наградата за публикация на град Хаселт, Тройсдорфската награда за илюстрирана книга и Златната плоча на биеналето на илюстрациите в Братислава. На интернет страницата ѝ се открива великолепна галерия с илюстрации, някои от които са непубликувани. Впечатляващи са идеите ѝ върху приказките на братя Грим, цялостните рисунки на сцени, пълни с хора, животни и предмети.
„Смесвам много – пастели, моливи, акрилни бои, колаж, дигитална обработка – казва за техниката си Стела. – Окончателният избор зависи преди всичко от текста, по който работя.“ Илюстрациите са различни и ако веднъж ги видиш, със сигурност ще запомниш стила. В тях децата, малки или вече пораснали, узнават винаги нещо повече за персонажите, за тяхната среда, дори за техния ум. Богатите илюстрации на Стела поднасят собствена изненада на въображението. Магията идва вероятно от детските ѝ години, които преминават в наситения с изкуство въздух на родния Пловдив. Тогава харесва всякакъв вид приказки, митове и легенди.
„Спомням си, че като малка си лягах с едно старо издание на гръцката митология. Без него просто не можех“, споделя тя. И добавя, че две от любимите ѝ книги от детството и сега стоят в библиотеката ѝ. Това са „Чичо Томовата колиба“ от Хариет Бичър Стоу с илюстрациите на Любен Зидаров и „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ от Ено Рауд. И ако любимите творби са част от вдъхновенията за изграждане на собствен стил, може би трябва да ги допълним и с любимия ѝ анимационен филм „Трио „Белвил“ на режисьора Силвен Шоме.
След като временно се обезсърчава от рисувателните си умения, през 1995 г. Стела заминава за Германия и се увлича по модния дизайн. Изучава го в Академията JAK за мода в Хамбург и дори известно време работи за утвърден моден дизайнер. Рисуването обаче се завръща в живота ѝ и днес Стела Драйс е уважаван, награждаван и ценен илюстратор на детски книги в Германия. Живее в Хайделберг и освен че илюстрира истории за деца, им преподава и рисуване.
„По отношение на преподаването – казва тя, – бих споменала това, което самата изживях в България и което търся или се опитвам да дам. Моите учители по рисуване ни учеха не само да рисуваме, а бяха по-скоро ментори, учеха ни на отношение към изкуството и живота, като цяло. Предаваха опита си, разговаряхме на всякакви теми, водехме дискусии… Това е ценно и рядко навсякъде.“
Първата си изложба в България Стела представя през 2019 г. в галерия „Лабиринт“ в Пловдив. Озаглавена е „Човешкото плашило“ и част от показаните творби са илюстрации по едноименната детска книга на Михаел Ставарич. Изложбата е предшествана от тридневен уъркшоп, предназначен за професионалисти и любители.
„Хареса ми много! Но тъй като беше първият ми уъркшоп в България, беше и много специален за мен“, казва Стела. И изразява надеждата си, че един ден ще бъде поканена да направи работилница с ученици в българско училище. „Децата са свобода. В работата си, било в разговори или игри с тях, аз се чувствам свободна и същевременно осъзнавам колко бариери ние, „възрастните деца“, сме си изградили сами, а и продължаваме да градим всеки изминал ден“, споделя тя. А кое според нея е човешкото плашило в днешния свят? „Войната. И всичко, свързано с нея“, отговаря Стела.
На 24 март излиза книгата с истории, пълни с чудеса, на Дирк Гизелман „Какво прави нощта?“. Издателство е немското „Аладин“, а илюстрациите са на Стела Драйс. Споделяйки мнението на организаторите на мемориалната награда „Астрид Линдгрен“, че децата имат право на страхотни истории, се надяваме съвсем скоро да видим и страхотните илюстрации на Стела към български текст.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg