Представяне на проект за участие в олимпиада по гражданско образование на Виктор Митов от V клас предизвика интереса на жителите на село Чавдар. Преди дни ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Чавдар организира публична презентация на проекта на своя ученик „Търси се: Наследството на чавдарчани. Мисия: Образование“. Така озаглавяват проучването на образованието в село Чавдар през последните над 100 години ученикът и неговият ръководител – училищният психолог Неделина Найденова.
„Събитието премина много успешно – споделя за в. „Аз-буки“ Неделина Найденова. – Представихме основните моменти от нашия проект пред учениците от III до VII клас, учители, родители, гости, включително кмета Григор Даулов.“
Освен че работи от две години в училището като психолог, Найденова е учител в занималня, а в момента учи магистратура „Предучилищна и начална педагогика“ в Пловдивския университет. За нея Виктор е дете с всестранни интереси и богата обща култура. „Той е едно от българчетата, родени в чужбина, но завърнали се да живеят и учат в България – разказва Найденова. – До 5-годишна възраст живее със семейството си в Колорадо, но родителите му решават да се завърнат в родното село Чавдар, където отварят пекарна. Момчето е страхотен солист в училищната група „Азбуки“ с ръководител Невелина Сараджова и участник в доброволчески клуб „Чавдарче 21“.
Въпреки че част от живота си прекарва в друга държава, е възпитан да уважава българските традиции и ценности.“
След като миналогодишният проект „Играй реално, а не виртуално“, който показва детските игри в миналото, не успява да получи добра оценка на националния кръг на олимпиадата по гражданско образование, Неделина Найденова решава, че тази година ще се подготвят по-добре и ще представят по-амбициозен проект. Заедно с Виктор работят два месеца и влагат много усилия, за да проучат сериозно образованието в село Чавдар. Периодът от над 100 години никак не е малък. Но намират подкрепа както от директора на училището Мария Дурчева, така и от зам.-директора Кина Буюклиева, която лично се ангажира и съдейства за среща с доктора по история Иван Иванов.
Въпреки че периодът на проучвателната дейност съвпада с още три училищни мероприятия, в които Виктор участва, успяват да постигнат целите на Проекта.
„Виктор научи нови и интересни факти за образованието – споделя Неделина Найденова. – Беше му много любопитно как в миналото само двама учители са се грижели за ограмотяването на 60 ученици. Мисля, че с ангажираността си в този проект той обогати доста своя светоглед, а това всъщност е най-ценното.“
Изработване на книжка и организиране на училищна изложба с артефакти, свързани с образованието, са сред основните задачи, които си поставят и осъществяват Виктор и ръководителката му. В книжката съпоставят 10 характеристики на просветното дело в миналото и днес, а за изложбата събират мастилници, перодръжки, учебници, бележници, снимки и учебни пособия. Разчитат преди всичко на живия контакт – срещи с хора от различни поколения. Тръгват от разговор с уредниците на Интерактивния фолклорен център в селото, посещават дома на бившия библиотекар Нена Караджова, от която получават лични снимки, запечатали училищния живот по онова време, посещават и пенсионерския клуб „Златна есен“.
Неделина Найденова споделя и за подкрепата на историка д-р Иван Иванов, който разказва за бита и стремежа на чавдарчани към просвещение. „С негова помощ се докоснахме до писмен източник от миналия век и се запознахме с езика, на който са писали и чели нашите предци“, казва тя. И уточнява, че на срещата са присъствали всички ученици от V до VII клас. Книгата на д-р Иванов „Историята на село Коланларе, Радославово и Чавдар“ използват като ресурс за подбора на 10-те характеристики на образованието, които да приложат към просветата вчера и днес и да ги съпоставят. Сравняват продължителността на учебната година и начина на отопление на класната стая, броя на учителите и учениците, пособията за учене, изучаваните предмети, онагледяването на обучението по география, земеделския труд и грижата за природата, кръжоците и школите, в които участват учениците, а също така – оценяването и изпитите им, участията им в проучвания и състезания и времето за отдих.
„Изработената от нас книжка, озаглавена идентично с проекта ни – „Търси се: Наследството на чавдарчани. Мисия: Образование“, е като машина на времето – казва Найденова. – В нея ще откриете закачливи истории, впечатляващи факти и мили спомени.“ Тя е убедена, че проучването ще обогати знанията на учениците за развитието на образованието в родния им край, ще повиши не само мотивацията им за учене и активността в извънкласни изяви, но и чувството им за принадлежност към родното.
По време на публичната презентация на Проекта присъстващите успяват да разгледат изложбата от събраните артефакти на просветното дело в село Чавдар и получават екземпляр от книжката „Търси се: Наследството на чавдарчани. Мисия: Образование“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg