Младите хора трябва да знаят българския език, история, география, коментира министър Сашо Пенов
Стела МАРИНОВА
„Обучението по хуманитарни науки – по български език, история, география, трябва да става в иновативна среда, със съвременни технологии, както е и по природни науки в STEM центрове. Тези науки създават спойката между хората. Младите хора трябва да знаят българския език и литература, история и география, да познават българските автори. Това ги прави общество.“
Това сподели министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов по време на срещата си с учителите в Българското средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага. Идеята на МОН е да бъде разширена Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“.
„Ще може да се кандидатства както за кабинети и пространства, свързани с природните науки, така и с новото разширение за кабинетите по хуманитарните науки“, уточни Наталия Михалевска – директор на Дирекция „Образование на българите зад граници и училищна мрежа“. Тя сподели и за двете нови национални програми: „Неразказаните истории на българите“ и „България – образователни маршрути“.
Целта на първата е деца от училищата зад граница и техните родители да могат да разкажат родовите истории, както и за наши съвременници, спомогнали за развитието на държавата, в която се намират. Чрез „България – образователни маршрути“ учителите ще могат да водят възпитаниците си на учебни екскурзии, избирайки между 100 обекта в България. „Учениците ще могат да посещават музеи и различни културни обекти. Целта е да свържем това, което е написано в учебниците, с реалните исторически обекти в България“, допълни проф. Пенов.
В срещата с екипа на БСУ „Д-р Петър Берон“ взе участие и председателят на Синдиката на българските учители д-р Янка Такева. Тя благодари на министъра, че при подготовката на бюджета за образованието е възразил в писмена форма срещу това, че не е достатъчен. По думите ѝ, заложени са 526 млн. лв.
за увеличаване на учителските заплати с 15% от 1 януари 2023 г., независимо кога ще бъде гласуван бюджетът. От тях 57 млн. лв. са за увеличаване на минималната работна заплата.
София и Прага разширяват обмена на студенти
Необходимо е разширяване обмена на студенти по образователните програми и на сътрудничеството между висшите училища в България и Чешката република. Около това се обединиха по време на срещата си в Прага министърът на образованието и науката проф. д-р Сашо Пенов и неговият чешки колега проф. д-р Владимир Балаш – министър на образованието, младежта и спорта. Тема на разговора бе предстоящото подписване на ново споразумение за сътрудничество в областта на образованието и науката между двете страни. Те обсъдиха възможностите за признаване и хармонизиране на дипломите за средно образование, както и запазването на лектората по български език в Карловия университет в Прага. Българистиката в него е с повече от 100-годишна традиция.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg