Учители от цялата страна споделят добри практики в образованието по време на регионални форуми, организирани в рамките на Националната програма „Иновации в действие“, съобщават от МОН.
Споделеният опит, пречупен през търсенията, изискванията, откривателството, очертава насоки за по-ефективно развиващо се училище, с подобрена култура на образование, учителски капацитет, съвременни образователни технологии, мотивирани и успешно реализиращи се ученици.
Разработени и приложени добри практики и опит в областите „Технологична образователна среда“ и „Иновативни педагогически технологии“ бяха представени по време на форума във Враца. Интерес предизвика разработеното учебно съдържание по въведените нови учебни предмети (дигитална креативност, дигитална математика, финансова грамотност, комуникация и умения за учене, моят свят, иконопис, традиции и обичаи в родния край и др.).
Представени бяха и модели на обучение, свързани с използване на STEM и SMART ресурси, творчески работилници в облачното пространство, методи на обучение – АВС технология, програма за развитие на човешката памет и проекти в среда Mit App Inventor, дизайн мислене, киното като начин и средство за усвояване на учебно съдържание чрез CinEd платформата и др. Бяха споделени добри практики и ресурси за работа с ученици от уязвими групи, приобщаване на родителите и връзки с бизнеса по отношение на обучение на терен и кариерно ориентиране.
Във форума участваха представители на иновативни училища от областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч. Събитието е съвместна инициатива на Регионалното управление на образованието – Враца, и СУ „Козма Тричков“ в града и премина под мотото „Иновативни образователни технологии и ресурси“. Сред гостите бяха и партньорите на СУ „Козма Тричков“ – от иновативното бургаско ОУ „Елин Пелин“ и от неиновативните ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ и СУ „Елин Пелин“ от Варна.
В Сливен форумът премина под мотото „Мечтай и постигай – STEM иновациите в образованието“. Там обменяха идеи в областите „Дигитализация в образованието“ и „STEM образование“. Организирани бяха майсторски класове, педагогически ателиета, творчески STEM работилници, имаше демонстрации за хибридно обучение в свързани класни стаи с високотехнологично оборудване, както и за приложението на изкуствения интелект в образованието.
Домакините от Средно училище „Константин Константинов“ посрещнаха около 150 участници от над 50 образователни институции от областите Сливен, Ямбол, Бургас и Стара Загора. В рамките на форума учители от 14 училища, както и преподаватели от 3 университета от Югоизточна България – Бургаския свободен университет, Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите в Стара Загора и Инженерно-педагогическия факултет в Сливен, споделиха иновативния си опит в науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM).
„Иновации в училището на XXI век“ бе темата, която събра учители и ученици във Велико Търново. В Средно училище „Емилиян Станев“ гостуваха партньори от Плевен, Добрич и Черноморец. Участваха също от Българското училище в Братислава и иновативни училища от областите Велико Търново, Габрово, Русе, Силистра и Разград. По време на форума имаше открити уроци по математика, музика и хореография, бяха представени иновативни практики. Беше проведена работа в ателиета „STEM образование“, „Дигитализацията в образованието“, „Интегративният подход в обучението“ и „Креативност и култура за иновации“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg