Иванина Тинова – VII клас, II място
СУ ,,Отец Паисий“ – гр. Стамболийски
Научен ръководител – Роза Рангелова
Какво е физиката? Физиката е естествена наука, която изучава общите и фундаменталните закономерности, които определят структурата и еволюцията на материалния свят. Тя е точна наука и означава, че се занимава с намирането на количествено описание на природните явления.
Значението на физиката в днешния свят е огромно. Новите ѝ идеи и постижения водят до развитието на другите науки и до нови научни открития, които, от своя страна, намират приложение в техниката и промишлеността. Честно казано, не е лесно да се дефинира какво е физиката. Тя непрестанно се променя с новите открития, които намираме всеки изминал ден. Новите теории не само ни дават нови отговори, но и ни поставят нови въпроси, които не бихме могли да формулираме и проумеем, изхождайки от предишните физични теории.
Исторически физиката се е развила чрез наблюдение на природни явления и извеждане на закони, които описват тези явления. Разбира се, дълбокото разбиране на света, в който живеем, ни помага да оцелеем в него.
За първи път терминът физика е използван от древногръцкия философ и учен Аристотел през IV в.пр.н.е. Тя е една от най-старите области на познанието, макар в древността да не е оформена като отделна наука. Дълго време физиката и философията се ползват като синоними и едва в резултат на научната революция от XVI – XVII век физиката се обособява като отделна наука.
Съвременната физика, такава каквато я познаваме днес, започва с Галилео Галилей, поради което той често е наричан бащата на модерната физика. Той е първият, който използва научния подход, научния метод, в същността на който е идеята, че всяка теория трябва да бъде потвърдена с научни експерименти и наблюдения. Исак Нютон се ражда в годината, в която умира Галилей. Той взема идеите му и ги превръща в теория, като създава един цял дял на физиката, наречен класически механизъм.
Физиката е повлияла на обществото, като ни е помогнала да разберем по-добре природните явления и дори да ги предвидим. Без физика не бихме могли да разберем защо небето е синьо, защо тревата е зелена, да разберем времето и как да го предвидим, да разберем разлагането на органичния материал, да предвидим и да се подготвим за природни бедствия като земетресения, торнадо и урагани. Дори не бихме разбрали закона за гравитацията! Физиката ни е дала знания за естествените процеси в нашия свят и начини да използваме тази информация в полза на обществото.
И така, как физиците наистина могат да променят света? Светът е сложна система, пълна с граници и ограничения за това, което човек може да направи. Физиката е пълна с проблеми със затворени системи, които нямат или имат ограничено взаимодействие с други системи. Работата в границите на система (или модел на система) или разширяването на границите на система е ежедневна работа на физика.
Гравитацията също е на фокус. Тъй като действа между елементарни частици при обикновени енергии, гравитацията е абсурдно по-малка от другите сили. Но гравитацията реагира директно на енергията и ние откриваме, че когато екстраполираме нейното поведение към екстремните енергии, където се случва обединението на другите три сили, гравитацията има сравнима сила.
*Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват със съкращения
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg