„Керамичното изкуство е първото, овладяно от човека. Това го прави изключително интересно и определено има какво да се научи от него. При работата с глина съществува непредсказуемост при изпичането. Всичко, което сте направили, преди да поставите работата в пещта, е ваше умение, а това, което се случва в пещта, е магия.“
Керамичното ателие в Историческия музей в Поморие приема малки и големи посетители през цялата година. То е единственото по рода си в морския град и рядкост в Бургаска област. Уютното и творческо пространство разполага с всички необходими материали и инструменти за работа, а от гостите се изискват само желание и настроение. Съвсем наскоро при тях идват група с деца от Хонконг по международен проект за изкуство.
„Беше им много интересно. Направихме им демонстрация на грънчарското колело. Някои от тях сътвориха свои собствени продукти от глина, а други просто се наслаждаваха“, разказва пред в. „Аз-буки“ уредникът на отдел „Етнография“ към Историчес-
кия музей в Поморие Анелия Григорова. Посочва, че ателието постоянно се развива, стремят се да надграждат постигнатото до момента и да вървят само напред и нагоре. Имат две грънчарски колела и собствена пещ за изпичане на готовия продукт. В практиката са работили с много чужденци, които проявяват голям интерес към българската история и тайните на родните ни занаяти. Сред редовните посетители е и момиче от потомствен творчески род – дъщеря на известен български скулптор и внучка на художник. След няколко посещения в ателието решава, че ще продължи обучението си в тази посока, защото е омагьосана от силата на глината и това, което човек може да направи със собствените си ръце.
„Процесът на работата с глина е доста дълъг. От направата на изделието до получаване на готовия краен продукт минават почти две седмици“, споделя уредник-археологът към Музея Надежда Стойкова. Тя разказва и за големия интерес, който е предизвикала Европейската нощ на музеите в Поморие. „Тя се фокусира върху една дълго отлагана във времето изложба на праисторическите паметници в региона. В землището на община Поморие има селищна могила от праисторията – Козарева могила, която се проучва от дълго време. Тя бе представена именно в Европейската нощ на музеите“, споделя тя. Никога допреди този ден на посетители не е показвана и Скритата могила в село Порой, област Бургас.
Традиционно в Историческия музей в Поморие могат да бъдат видени различни интересни изложби. Сред тях са „Оръжието на българина в борбите му за национално освобождение и обединение“, „Фотографът – вдъхновен свидетел на отминаващото време. Изявени автори на фотографията в Анхиало – днешно Поморие“ и много други.
„Посетителите вече знаят, че имаме постоянно нови изложби и винаги има какво да видят“, казва Анелия Григорова. Музеят често служи и за декор на театрални постановки и възстановки на български празници от страна на децата в града. Независимо че културната институция е сравнително млада – с около 25-годишна история, вече се е превърнала в любимо място за малки и големи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg