Тази година наистина се случиха много хубави неща в нашето училище, надявам се и в бъдеще да се случват – казва Нешка Христова, директор на Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград. – Предстои отбелязването на 60-годишния юбилей на училището през ноември тази година, въпреки че празнуването му започна още пролетта. Всяка година последната седмица на април е посветена на нашия патрон – Шандор Петьофи, национален герой на Унгария. Тази година се отбелязаха 200 години от рождението му.“
Гимназията получава и поредното си национално признание – сдобива се със статут на Център за високи постижения в професионалното образование и обучение, след като е одобрена със заповед на министъра на образованието. Присъждането на статута е в изпълнение на инвестиционната програма в Плана за възстановяване и устойчивост по проект „Модернизация на образователната инфраструктура“.
Училището е и в списъка на одобрените по процедура „Училищна STEM среда“ и ще получи финансиране за изграждане на STEM център по Националния план за възстановяване и устойчивост. Към момента материално-техническата база на училището включва 21 класни стаи, 8 компютърни кабинета, 4 учебни работилници, 2 халета, 3 лаборатории, медицински кабинет, стаи за ресурсно подпомагане, психологически кабинет, библиотека с фронт офис, обновена спортна площадка, физкултурен салон и актова зала.
В гимназията е създадена достъпна архитектурна среда. За хора с увреждания функционира външен асансьор, изграден по ОП „Региони в растеж“, който подпомага придвижването им до трите етажа на сградата. За индивидуалната работа на психолога и ресурсния учител има оборудвани два кабинета. Направен е и нов ресурсен кабинет. Общият брой изградени адаптирани санитарни възли в училище е 4.
„Ние сме едно от първите професионални училища, които през 2017 г. с решение на Министерския съвет придобиват статут на национални – казва Нешка Христова. – Критериите са няколко. При нас се взе предвид, че обучаваме ученици от 9 области, като сме стигали през годините и до 22. От друга страна, част от децата, които тренират в детско-юношеската школа на „Лудогорец“, учат при нас. Така наред с футбола усвояват и професия.“
Учениците в Механото, както е известно училището в града, наброяват 505, от които 10 са в самостоятелна форма на обучение. Специалностите и направленията, които се предлагат, са разнообразни – „Компютърни науки“, „Електротехника, автоматика, комуникационна и компютърна техника“, „Електротехника и енергетика“ и „Машиностроене“. Те покриват всички сфери от област техника. Седем са професиите, по които се обучават учениците, а специалностите са общо 13.
Последните години ръководството на гимназията и целият екип се фокусират върху пазара на труда на местно ниво. Разширяват връзките си с местни икономически структури. Често се допитват до представители на бизнеса, включително и когато решават какво точно ще правят, когато станат Център за високи постижения – кои са най-подходящите машини за учениците, в какви направления ще се развива обучението.
„Много ни помогнаха представителите на местния бизнес – подчертава директорката. – Преди 4 години въведохме и дуалната система на обучение. Започнахме с една специалност – „Топлотехника“. Тя е компилация между климатична, отоплителна, хладилна и вентилационна техника, тъй като виждаме, че този бранш навлиза в значителна степен на пазара през последните години. Вече сме въвели дуално обучение за още четири наши специалности – в направленията енергетика, електротехника и най-вече в машиностроене.“
Целта, която екипът на гимназията си поставя като Център за върхови постижения, е да бъде създадена база за обучение както на ученици, така и за последваща квалификация и преквалификация на работещи в местните фирми. Затова работилниците, които са изградени досега, ще бъдат дооборудвани. Ще се създадат и оборудват и нови. Гимназията е едно от 100-те училища, включени по ОП „Региони в растеж“, като е на финала на голям проект в частта обновяване на материалната база. В момента оборудването, което се очаква по Оперативната програма, е в процес на обществени поръчки.
„Тъй като направихме нови халета работилници, искаме да ги окомплектоваме с нови машини и съоръжения – подчертава директорката. – И вече като Център, освен за новите металообработващи машини за машини с цифрово програмно управление, за машини за изпитване на всички съоръжения в топлотехниката говорим за стендове и за действащи модели в направление „Електротехника“. Искаме нашите ученици да подобрят практическите си умения и да не учат всичко само на теория. Ще им бъде много по-лесно, дори да продължат после във висше училище.“
В концепцията на гимназията за Център за високи постижения е заложено и изграждането на фотоволтаична централа, която да превърне сградата в нулев потребител на енергия. Училището има достатъчно голяма площ на покрива и след консултации с местния бизнес е изчислено какво е потреблението на ток и как да се ограничи консумацията. Фотоволтаичната система ще помогне да се намалят разходите, тъй като новите машини ще консумират много електроенергия.
„Специално за Центъра сме предвидили да закупим за направлението „Компютърни науки“ последно поколение компютърни конфигурации с нужните сървъри – уточнява директорката. – Защото новите софтуери в обучението изискват бърз и достатъчно мощен интернет. За да направим съвременна компютърна зала, ще променим изцяло визията на самите помещения – всички системи ще бъдат скрити, ще има повдигнат под. Така или иначе, имаме 8 компютърни зали, но искаме да им дадем нов облик със съответно много по-високо ниво на оборудване.“
В направление „Машиностроене“ ще се купуват нови стругове, фрези и машини за разкрояване на метали. За изграждане на т.нар. умни къщи ще се използват всички видове алтернативни източници за производство на енергия, за да се изчисли с колко може да бъде захранено едно домакинство например.
Много са и събитията по повод годишнините. За патронния празник се организират Ден на математиката и Ден на водата. Интересна е и инициативата, която подемат в гимназията – „Спомените разказват“. В часовете на класа гостуват бивши учители на гимназията, които разказват какво е било по тяхно време.
Провежда се и поетична унгарска вечер, посветена на 23 април – Международния ден на книгата. По случай патронния празник се организира и традиционното състезание „Аз обичам Механото“. В него участват обикновено отбори от бивши и настоящи ученици. Тази година отборите са от учители, бивши възпитаници на гимназията и настоящи ученици.
Организирана е и изложбата „Минало и настояще“. Започва издаването на училищен вестник „Междучасие“. Идеята е шестият му брой да бъде юбилеен по повод 60-годишнината през ноември.
С вълнение и радост в гимназията посрещат директора на Институт „Лист“ – Унгарски културен институт, София – Сандра Мишкеди. Институтът предоставя изложба с банери, в която се разказва за живота на патрона на училището. Националният литературен конкурс, който се провежда вече шеста година под надслов „Любовта и свободата“, посветен на Шандор Петьофи, е финансиран от Института.
Тази година в литературната надпревара се включват над 80 участници от цяла България и ученик от българско училище в Унгария. Класираните на призови места получават като награда от Института ваучери за книги. Сандра Мишкеди се ангажира да окаже съдействие за установяване на партньорство с професионални училища в Унгария, които подкрепят иновациите и са в същата сфера като НПТГ в Разград. Идеята е да се обменят добри практики.
„Кулминацията в честванията на 60-годишнината ще бъде през ноември на голямата сцена на общинския културен център – казва директорката. – Много интересен е нашият сценарий. Той е посветен на връзката между поколенията и ще има няколко рубрики. „Късчета история“ – разговор с гости на училището, бивши наши преподаватели. Втората рубрика е „Те тръгнаха оттук“ – за успели наши бивши възпитаници. Третата е „Училищен живот“ – имаме ученици, които участват в различни ансамбли, имаме репортери, танцьори, занимаващи се с модерен балет, музиканти. Това са наши деца, които се реализират на други поприща. Четвъртата ни рубрика е „Олимпийски върхове“. Горди сме, че наши възпитаници, освен че се обучават при нас по дадена професия, постигат и много високи резултати в областта на спорта. Като например Лъчезар Вълчев, който е европейски шампион на дълъг скок и с бронзов медал от Европейското първенство за юноши до 20 години в Йерусалим в тройния скок. Успяхме да намерим спонсори, за да може Лъчезар да участва на Гимназиадата – олимпийските игри за тази възраст в Рио де Жанейро в Бразилия от 19 до 27 август тази година. Имаме и републикански шампион по карате киокушин – Никола Комаровски.“
В гимназията има клубове за занимания по интереси във всяко направление, свързани както с професията, така и със спорта. Развити са баскетболът, футболът, тенисът на маса. За лека атлетика идва външен треньор. Голяма част от градския представителен отбор са деца от гимназията. Учениците участват в множество състезания, инициативи, конкурси и олимпиади. Пет години поред възпитаници на гимназията достигат до участие в националните кръгове на олимпиадите по техническо чертане и по гражданско образование.
„Неизчерпаем ресурс за един директор е неговият екип – казва Нешка Христова. – Затова с всеки изминал ден се стремя към по-добро и плодотворно сътрудничество с всеки член на училищния колектив. Резултатите, които се постигат в училище, са плод на общите и индивидуалните усилия на всеки. А да работиш в спокойна и съзидателна атмосфера, е било винаги печеливша формула. Мечтая си за силно ученическо единство за общи каузи, ученици с достатъчна гражданска, здравна и междуличностна култура.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg