Седем научни постижения с участие на учени от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIТ) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ са приети на най-престижния световен форум за изкуствен интелект – NeurIPS. Конференцията за системи за обработка на невронна информация е на първо място в областта на изкуствения интелект и се нарежда в топ 10 на научните конференции в света измежду всички сфери с хирш-5 индекс 309. За авторитета на форума говори и фактът, че тук през 2017 г. е публикуван моделът, над който се изгражда ChatGPT – 5 години преди самото приложение да завладее света.
В историята на NeurIPS от създаването ѝ през 1987 г. досега не е имало участие на българска институция.
Д-р Никола Константинов от INSAIT е ръководител на две от приетите седем статии. Те представят нови алгоритми за споделяне на данни с цел създаване на по-добри и надеждни модели за изкуствен интелект. Разработените методи свързват различни сфери в науката, като машинно обучение и теория на игрите, популяризирана от игралния филм „Красив ум“, посветен на Нобеловия лауреат Джон Наш. В една от тези статии участват и проф. Мартин Вечев – архитектът на INSAIT, и Георги Пашалиев – ученик в XII клас от Софийската математическа гимназия.
Докторантът от INSAIT Антон Александров също записва името си сред учените с одобрен доклад на престижната конференция. Статията представя нов метод за създаване на многоезични бази данни, използвани за обучение на изкуствен интелект.
В останалите четири публикации участва проф. Люк ван Гуул – един от водещите световни учени и пионер в изкуствения интелект, който се присъедини към INSAIT през 2022 г. Те са в сферата на 3D дифузионните модели, компютърното зрение, дълбоките невронни мрежи и други.
Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ има стратегическата цел да превърне България във водещ център за изследвания и иновации в областта на информатиката и изкуствения интелект. Само преди месец Институтът стана част от ELLIS – водещата европейска инициатива за изкуствен интелект. С това България стана първата страна в Източна Европа, която влиза в мрежата, където членуват „Оксфорд“, „Кеймбридж“, „Макс Планк“ и други.
Място за бъдещи звезди в науката
През лятото на 2022 г. дванадесетокласникът Георги Пашалиев е стажант в един от най-добрите университети в света – ETH в Цюрих. Там работи под ръководството на д-р Никола Константинов, който от тази година е изследовател в INSAIT, проф. Мартин Вечев и Флориан Дорнер – докторант в Института „Макс Планк“. Темата на стажа е разработване на нови алгоритми за споделяне на данни с цел създаване на по-надежден изкуствен интелект. През това лято продължава работата си в INSAIT в София и резултатите не закъсняват – за първи път български ученик участва с публикация на форум от ранга на конференцията NeurIPS.
За да може повече български деца да имат възможности като Георги в България, INSAIT разработва собствена програма, която дава възможност на най-добрите български ученици да участват в научни изследвания на световно ниво в София. Програмата носи името STARS (Science, Technology and AI Research Internship for High-School Students). В продължение на 8 – 10 седмици учениците не само работят рамо до рамо с реномирани учени по едни от най-актуалните теми в областта на изкуствения интелект, но и активно участват във всички дискусии в Института.
Програмата започна това лято в София. Заедно с Георги работят още трима младежи с огромен потенциал за развитие – Мария Дренчева от СМГ, Рени Паскалева от Първа частна математическа гимназия и Теодора Тодорова от Математическата гимназия в Бургас. През 2024 г. Институтът планира да открие нови 10 места за кандидатстване.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg