„Европейската мрежа на висшите училища поставя университетите в центъра на иновациите. Тя е пример как, свързвайки образованието с иновациите, се насърчават предприемаческият дух и новаторството на студентите и създаването на регионални иновационни екосистеми. Силата им са конкретните решения, които предлагат. Радвам се да видя и добрите резултати от работата на представителите от България: ТУ – Габрово, ТУ – София, и Тракийския университет в Стара Загора.“ Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел. Тя се включи в третата среща на Европейската мрежа на иновативните висши училища (ENIHEI). Домакин на събитието е Техническият университет в Габрово.
Габриел акцентира върху три основни теми – международното сътрудничество и важната роля на инициативи като Европейската стратегия за университетите, регионите като двигател на иновациите и стратегическите инвестиции в умения и използването на ресурси на национално и европейско ниво.
Вицепремиерът отбелязва решаващата роля на регионите за насърчаване на иновациите и засилване ролята на университетите в създаването на дълбоки технологични долини.
„Новата европейска програма за иновации си поставя амбициозната цел да идентифицира до 100 региона, ангажирани да подобрят посоката на своите инвестиции и политики в областта на научните изследвания и иновациите. С регионалните иновационни долини се стремим да създадем общност от региони, които отговарят на местните предизвикателства и нужди, като същевременно допринасят за стратегическите приоритети на Съюза“, отбелязва Габриел.
Европейската мрежа на иновативните висши училища е създадена през 2022 г. по инициатива на Мария Габриел. ТУ – Габрово, е член на Мрежата от създаването ѝ.
В нея 38 иновативни европейски университета се опитват съвместно да развият взаимовръзката между университетите, регионите и частния сектор в цяла Европа.
В рамките на форума са представени резултати от дейността на Мрежата в сектора на иновациите, иновативните екосистеми, привличане и задържане на таланти.
В работните групи са представени конкретни препоръки в областта на насърчаване ролята на жените за развитието на иновации, обобщения на добрите практики в областта на водещата роля на преподавателите за развитие на иновациите и основните предимства и предизвикателства при развитието на живи лаборатории.
Ректорът на ТУ – Габрово, проф. д-р Илия Железаров, негови колеги и зам.-ректори от Испания, Италия, Малта, Швеция, Словения, Дания, Естония, Португалия, Нидерландия, Румъния, Австрия, Чехия и България обсъждат новия бранд на ENIHEI, създаването на сайт, комуникационната стратегия и взаимодействието на Мрежата със заинтересовани страни.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg