Две ученички oт Националната финансово-стопанска гимназия направиха задълбочено проучване за отпадъците от опаковки в България. Резултатите от него ще послужат за основа при определяне на бъдещи дейности и инициативи, свързани с проследяването на опаковките, тяхното рециклиране и повторно използване.
Единайсетокласничките Виктория Симеонова и Виктория Вунчева са на стаж в Българската търговско-промишлена палата (БТПП), по-конкретно в сдружение „GS1 България“ по проект „Ученически практики 2“. Сдружението е представител за България на Международната организация GS1 с основна дейност разработване и поддържане на най-широко използваните стандарти за маркиране на продукти с баркод за нуждите на веригите на доставка в различни сектори в цял свят. Темата на проучването е актуална заради европейските политики във връзка със Зелената сделка и кръговата икономика и предстоящата ревизия на Директивата за опаковки и отпадъци от опаковки, които в бъдеще ще трябва да подлежат на рециклиране или повторна употреба.
Задачата на стажантите е да проучат каква е ситуацията в България – има ли национална политика по темата, кои ресорни институции са ангажирани с нея, кои са опаковките, които попадат във фокуса на рециклиране, какви са правилата и местата за депозиране, какви са изискванията за отбелязване върху етикетите и др. Двете момичета се справят отлично с нея.
„Крайният резултат и представената презентация надхвърлиха очакванията ни. Стажантите се справиха с поставената задача в много кратки срокове и работиха с голям ентусиазъм. Тяхното проучване ни дава много добра база и възможност да се свържем с подходящите хора, с които да обсъдим възможности за съвместно партньорство. Да препоръчаме подходящите стандарти за изпълнение на изискванията, свързани с управлението и контрола на отпадъците от опаковки. Екипът ни е малък и в случая помощта на такива ентусиазирани млади хора е изключително ценна за нас“, коментира Цвета Братанова – изпълнителен директор на „GS1 България“.
Стажантите също благодариха за възможността да придобият опит в реалната работна среда и за полученото топло посрещане в Българската търговско-промишлена палата. Заедно с тях на стаж в работодателската организация са още десет техни съученици от Националната финансово-стопанска гимназия. Те са на практика в различни дирекции. Работят в Търговския регистър, участват в различни проучвания, запознават се с дейността по европейски проекти и международно сътрудничество. Някои от тях дори са присъствали на дела в Арбитражния съд със съгласието на двете страни.
„Директорите в направленията, в които са на практика учениците, са много доволни. Каквито и задачи да им се поставят, се изпълняват, и то успешно“, коментира Цветан Симеонов – председател на БТПП. Той препоръчва практиките да се провеждат съгласно предвиденото в Проекта времетраене, но при възможност не само за по един-два часа дневно. Графикът обаче е съобразен и с учебната програма на учениците. Той отбелязва, че стажантите проявяват заинтересованост и ангажираност през ваканциите да използват възможността да прекарат целия ден в Палатата и да се включат в дейностите ѝ.
„Целта ни е, специално с тези ученически практики, учениците да се запознаят с реална работна среда, която е по-близка до тяхното профилиране. Нашите дейности са много разнообразни и свързани с неща, които за тях биха били полезни. Трябва да има все повече такива контакти между професионалните гимназии и работодателите“, коментира Маргарита Дамянов – директор на Центъра за професионално обучение към БТПП.
През тази учебна година в проекта „Ученически практики 2“ участват 13 932 ученици от общо 321 училища в цялата страна. Те имат възможност да развиват професионалните си умения в реална работна среда във фирми и предприятия с помощта на наставник и наблюдаващ учител. Учениците, преминали успешно практическото обучение, получават еднократна стипендия в размер на 372 лева. Дейностите по Проекта се финансират по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г., като общата им стойност 12 579 860,40 лв.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg