Определяне на видимия диаметър на Луната по древновавилонски метод, визуални фотографски наблюдения на променливи звезди, първи стъпки в изработката на астрономически макети за работа с незрящи, екзопланети, слънчева активност, ротационна крива на Млечния път са само част от темите на докладите, изнесени в рамките на 50-ата национална младежка конференция по астрономия.
Тя се проведе от 12 до 14 април в Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна. Общо 70 млади астрономи от над 15 града в страната представят своите разработки, споделя пред „Аз-буки“ директорът на Обсерваторията Свежина Димитрова.
„Докладите на учениците бяха на високо научно ниво. Много добро впечатление ми направиха тези млади хора, невероятни са. Поколението млади астрономи е много добро“, коментира тя.
И допълни, че за следващото издание на конференцията младежите са мотивирани да направят още по-интересни и по-прецизни доклади и да представят развитието на темата, по която са работили.
Любопитно наблюдение на директора на Обсерваторията, която от 15 години следи развитието на конференцията, е, че тазгодишните участници започват да
включват и информационните технологии и изкуствения интелект в докладите и презентациите си.
„Тези ученици сами разработват приложения и програми за обработка на данни на наблюдения, които са правили“, посочи Димитрова.
Участниците в конференцията по астрономия са над 150.
Сред тях чрез видеовръзка от САЩ, Канада, Испания, Франция, Нидерландия, Тайланд и Чили се включват и бивши ученици и преподаватели в Обсерваторията, които дават своите съвети на младите астрономи. Някои от включилите се са и участници в първите издания на конференцията.
„Младите хора, които участваха от различни точки на света, са хора, които работят в сферата на физиката, астрономията, изкуствения интелект. Те споделиха, че са направили първите си стъпки за презентиране и изготвяне на доклади на нашата конференция. Това им е помогнало за тяхното развитие, да бъдат по-подготвени в университета спрямо колегите си“, разказва директорът на обсерваторията във Варна.
Като поздрав за всички гости и участници на конференцията
ученици от обсерваторията подготвят и театралната постановка „Ресторант накрая на Вселената“.
Неин сценарист и автор е д-р Ева Божурова, а театралните костюми са изработени от възпитаници на ПГ по текстил и моден дизайн във Варна. В пиесата са включени елементи на физични и химични експерименти, които показват условията на живот в съответната планета или спътник.
В рамките на конференцията се провежда и XXVI състезание на знаещите. Тази година знаещите – младите астрономи ученици, показаха познания на високо научно ниво и победиха с 6:2 съставителите на въпроси.
Програмата на конференцията включва и посещение на една от забележителностите на Варна – Римските терми. Така организаторите
свързват в едно история, археология и астрономия.
По думите на Свежина Димитрова, всеки от учениците успява да вземе по нещо за себе си. Освен че придобиват ценен опит, младежите завързват приятелства с връстници от различните градове.
„Имаше ученици не само от градовете с обсерватории, но и включително от градове, в които няма такива, но са сформирани астрономически клубове благодарение на млади хора, които са присъствали на нашите конференции през минали години и имат амбицията за възстановяват астрономията като наука в града си“, казва още директорът на НАОП „Николай Коперник“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg