Стипендията на студент, който се включи в апробирането на дуална форма на обучение в държавно или частно висше училище, да бъде 1800 лв. за 400 часа „обучение чрез работа“.
Това е заложено в проекта за изменението на Постановлението на Министерския съвет за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации.
С промените се дава възможност за апробирането на дуалното обучение и във висшите училища по успешния модел на реализацията му в средното образование. Една от стъпките за това е
възможността за изплащане на стипендия на студенти, които ще се включат в апробиране на обучение
чрез работа и във висшето образование.
За мотивацията на младите да придобиват практически приложими познания, е необходимо да им бъде предложено адекватно възнаграждение, което не трябва да изостава от минималната работна заплата, пише още в мотивите към проекта.
Със заложените промени се увеличават и парите, които студентите получават при участие в практическо обучение извън предвидената практика по учебен план – от 600 на 1080 лв. Продължителността на студентската практика остава непроменена – 240 часа.
Ръстът се дължи на по-високия размер, който студентите ще получават за всеки астрономически час обучение чрез работа.
Часовата ставка скача почти двойно – от 2,50 лв. на 4,50 лв.
С предвидените промени се увеличават и средствата за разход на един студент по време на учебна практика. „Актуализацията се налага с оглед на това, че размерът на стипендията и присъщите разходи не е актуализиран в последните пет години, както и предвид темповете на нарастване на минималната и на средната работна заплата в страната през този период“, пише в мотивите към проекта.
За възнаграждения на академичния наставник и ментора, за застраховка и пътни разходи вече ще бъдат отпускани 577 лв. вместо 320 лв. Така парите за академичен наставник скачат от 109,40 лв. на 196,40 лв., а за ментор – от 205,60 лв. на 369,20 лв. Часовете им на заетост по време на учебната практика остават същите, а именно 5 астрономически часа за наставника и 10 за ментора.
За покриването на разходите за един студент за апробиране на дуална форма на обучение ще се отпускат по 922 лв.
В тях са включени както възнагражденията за академичния наставник и ментора на работното място, така и разходите за транспорт и застраховка. Академичният наставник ще получава 314,24 лв. за заетост от осем часа, което означава по 39,28 лв. за един астрономически час. Предвидената сума за ментора на работното място е 590,72 лв., като неговата заетост ще бъде малко по-голяма – 16 часа. За пътни разходи и застраховка са предвидени 17,04 лв.
Средствата за осигуряване на стипендиите на студентите и присъщите
разходи при провеждане на студентските практики и апробирането на дуалното обучение ще се осигуряват с финансиране от европейските фондове за споделено управление или от бюджетите на висшите училища, или от целеви средства.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg