Забележителни нови високотехнологични изображения разкриват лицето на истинския епископ, вдъхновил идеята за Дядо Коледа – повече от 1700 години след като за първи път е направил Рождество весело и светло.
Учените са използвали данни от черепа на свети Николай Мирликийски,
чиято склонност към раздаване на подаръци е родила легендата за Дядо Коледа, за да „пресъздадат“ белобрадия му образ.
На базата на статистически прогнози и художествена интерпретация светецът от IV век е изобразен с широко чело, тънки устни и кръгъл нос, разказва авторът на изследването Сисеро Мораес.
„Макар че епископът умира през 343 г. от н.е. – много преди някой да успее да направи снимка, 3D изображенията разкриват, че лицето му е едновременно силно и нежно“, казва Мораес пред Pen News.
Тази характеристика, съчетана с гъстата брада, много напомня на образа, който си представяме, когато мислим за Дядо Коледа.
Свети Николай Мирликийски, известен с това, че възнаграждава с подаръци само добре възпитаните деца, за първи път вдъхновява холандския народен образ Синтерклаас, който по-късно става известен като Веселия старец, който кара шейна и носи на децата играчки в САЩ.
Мораес с изненада установява, че
научно създадените изображения съвпадат с ранните описания на Дядо Коледа в литературата,
като например стихотворението Twas the Night Before Christmas от 1823 г., в което се описват неговите „розови бузи“, „широко лице“ и „нос като череша“.
Изследването на останките на светеца разкрива също, че той е страдал от хроничен артрит в гръбначния стълб и таза и е имал дебел череп, който вероятно е причинявал чести главоболия.
Първоначално свети Николай е погребан в Мира, днешна Турция, но по-късно костите му са преместени в Бари, Италия, където се намират и до днес.
„Първоначално реконструирахме черепа в 3D, използвайки тези данни – казва Мораес. – – Окончателното лице е интерполация на цялата тази информация, като се търси анатомична и статистическа съгласуваност.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg