Понижаване на риска от загуба на ядрени знания чрез поддържане и повишаване на научния капацитет на академичните институции, привличане на млади кадри в образованието, създаване на нова среда за научни изследвания и обмен на знания, привличане на водещи световни учени и интегриране на най-добрите европейски и световни практики е основната цел на новата Национална програма „Повишаване на квалификацията в областта на ядрените технологии и ядреното инженерство“.
Проектът ѝ е публикуван за обществено обсъждане.
Всички дейности по Националната програма са в унисон както с бъдещите, така и с вече предприетите мерки и ангажименти, свързани с прехода на страната ни към беземисионна енергетика, пише в мотивите към проектопредложението.
„Ядрената енергетика е доказан сигурен и стабилен беземисионен енергиен източник,
чрез който страната ни може да осъществи устойчив преход към нисковъглеродна енергетика без възникването на необосновани рискове за стабилността на електроенергийната система. Приетото решение за строителството на блокове 7 и 8 на АЕЦ „Козлодуй“ е ясен знак за тенденцията на продължаващо развитие на ядрената енергетика у нас, което ще доведе до подем не само в областта на енергетиката, а и в много други отрасли, свързани със строителството и експлоатацията на ядрените мощности“, е обоснована още необходимостта от приемането на Програмата.
Финансирането на Програмата е с индикативен размер 8,5 млн. лв.
и е разпределено на пет етапа от по 12 месеца, както следва:
за 2024 г. – 1 000 000 лв.; за 2026 г. – 1 500 000 лв.; за 2027 г. – 1 500 000 лв.; за 2028 г. – 2 000 000 лв.; за 2029 г. – 2 500 000 лв.
Допустимите бенефициенти по новата програма ще образуват консорциум от висши училища и научни организации, които извършват научни изследвания и са акредитирани за обучение в областта на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки.
Институциите, които отговарят на това условие съгласно акредитиране от Националната агенция за оценяване и акредитация, са Техническият университет – София, който бъде водеща организация в консорциума, Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика при Българската академия на науките.
Съществено предимство на Програмата, която ще обедини не само научната продукция, но и дейностите на академичния състав на трите институции, се явява възможността за създаване на кохезия в ядрената наука в страната. Допълнителни възможности могат да бъдат създаването на обща материална база и взаимодействие с други неакадемични организации от ядрения сектор у нас.
Националната програма ще допринесе за постигането на следните специфични цели:
осигуряване на подкрепа за научните направления, в които се извършват научни изследвания в областта на ядрената енергетика; модернизиране на съществуващата и изграждане на нова научноизследователска инфраструктура за обезпечаване на изследователските задачи; осигуряване на конкурентно кариерно развитие на докторанти и постдокторанти в областта на решаването на фундаментални научни и приложни проблеми от ключово значение за ядрения сектор; на динамична работна среда между участниците с кандидатстване по научноизследователски програми с национално и международно финансиране и продължаващи партньорства и след приключването на срока на изпълнение на Програмата; предоставяне на условия за интеграция и реинтеграция на млади учени, което да им позволи да изградят собствени научни групи в страната; създаване на специализирани научни и научнопопулярни информационни кампании и семинари; създаване на условия за подпомагане на реализирането на иновационни разработки от студенти и докторанти; увеличаване дела на ангажираните жени в научноизследователските дейности в областта на ядрените технологии и ядреното инженерство.
Сред показателите за изпълнение на Програмата са:
разработването на поне една съвместна докторска програма с чуждестранни висши училища, изграждането на Национална база данни в ядрените технологии и инженерство и на онлайн портал за популяризиране на ядрената технология; привличането на поне 9 постдокторанти и млади учени и 19 студенти, привлечени в научните изследвания; осъществени краткосрочни и дългосрочни визити на поне 25 изтъкнати учени; разработването на поне 40 научни публикации в специализирани рецензирани списания и/или научни поредици с импакт-фактор (IF) и/или импакт-ранг (SJR); подаване на поне 6 проектни предложения по програми с национално и/или международно финансиране, финансирането на поне 6 студентски иновации, както и други, свързани с провеждането на научни мероприятия, конференции, изнесени семинари и обучения.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg