Използвате ли думи като немога, неискам, незнам? Много хора погрешно пишат слято отрицателната форма на някои често срещани (и обикновено кратки) глаголи. Причината е, че в устната реч отрицателната частица „не“ няма ударение и затова се изговаря слято с глагола. Трябва да запомним обаче в кои случаи частицата „не“ се пише слято и в кои – разделно.
В отрицателната форма на глаголите частицата „не“ се пише разделно. Отрицателната форма за сегашно време (1 лице, единствено число) на глагола мога е не мога, отрицателната форма за минало несвършено време (3 лице, единствено число) на глагола искам е не искаше. Между частицата и глагола дори могат да влизат други думи, което показва, че това са отделни думи: не го мога; не я ли знаеше.
Има обаче глаголи, образувани с „не“, при които самото значение е отрицателно и които нямат съответствие без „не“. В тези случаи винаги се пише слято: недоволствам, негодувам, нехая, ненавиждам. Тези глаголи също образуват отрицателни форми, например: не недоволствам.
Частицата „не“ се пише слято при съществителни, прилагателни и наречия, когато значението им е отрицателно (немотия, немарлив) или при образуване на дума с противоположно значение (веднъж – неведнъж, верен – неверен, щастие – нещастие). От причастия, които се употребяват като прилагателни, а не като (част от) глаголна форма, също могат да се образуват противоположни прилагателни с „не“: неуспял, неможещ.
От друга страна, има и случаи, в които частицата „не“ се употребява самостоятелно и затова се пише отделно от прилагателното, съществителното или наречието, срв: Той е идвал не веднъж, а три пъти and Той неведнъж е идвал; Скъсал си не узрели, а зелени ябълки and Не късай неузрели ябълки.
При съмнение относно правописа винаги можете да проверите в Официалния правописен речник на българския език (изд. „Просвета“, София, 2012). Ако даден глагол, започващ с „не-“, не присъства в Речника, най-вероятно това е отрицателна форма на глагола и частицата „не“ трябва да се напише разделно.
Четете в бр. 13, 31 март – 6 април 2016 г.
Normal 0 21 false false false BG X-NONE X-NONE „Само за година променихме немалко неща. Предприемачеството вече е факт в учебния план на първокласниците.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.