През последните години срещаме в паралелна употреба две различни названия на известното средище за развитие на високи технологии в американския щат Калифорния: Силициева долина and Силиконова долина.
В по-широк смисъл с тези съчетания се назовава и високотехнологичен център изобщо (срв. израелската Силициева долина; наричат България „Силиконовата долина на Европа“; бъдещата Силиконова долина на Русия).
Силициева долина and Силиконова долина са преводи на английското наименование Sillicon Valley, което означава „Силициева долина“. Названието е мотивирано от това, че в средата на миналия век в индустриалния регион в Южна Калифорния с център Пало Алто, където се намира и Станфордският университет, се концентрират изследователски центрове и компании от областта на електрониката и компютърните технологии – област, в която широка употреба за направата на различни компоненти намира химическият елемент силиций.
Точното съответствие на английското наименование Sillicon Valley в нашия език е Силициева долина. Силиконова долина е неправилен превод, който се дължи на смесване на графично близките английски думи sillicon ‘силиций’ и sillicone‘силикон’.Роля за насаждането му несъмнено играе практиката в печатните медии и интернет, където съчетанието Силиконова долина е често употребявано, срв. Група висши руски представители ще посети редица големи компании, намиращи се в Силиконовата долина. (в. „Дума“); Кредитната криза надвисна и над Силиконовата долина. (в. „Класа“); Бордът на директорите очаквано избра външен човек за наследник – ветерана в Силиконовата долина Каръл Барц. (в. „Капитал“); Куатроне е най-известният банкер в Силиконовата долина по време на технологичния бум през 90-те години. (в. „Банкеръ“).
Широкото разпространение на неправилния превод Силиконова долина обаче не дава основания да му се признае „право на живот“.
Четете повече в бр. 21, 26 май – 1 юни 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.