Няколко начина децата да открият изумителни физични свойства вкъщи
Веселин КЪНЧЕВ
В класната стая или учещи от дома, няма нужда децата да се ограничават, когато става въпрос за интереса им към науката. Австралийски сайт събира експерименти, които те могат да проведат с лекота и без научна лаборатория.
Гейзер в бутилка. Пуснете ментов бонбон в пълна догоре бутилка с газирана напитка и течността изригва. Експериментът е добре познат, но ако искате резултатът да е впечатляващ, експериментирайте с по-големи количества.
Яйце в бутилка. Пуснете запален лист хартия в празна стъклена бутилка. Поставете обелено сварено яйце върху отвора на гърлото на бутилката и вижте как яйцето ще се спусне вътре. Изключително лесен експеримент, който показва връзката между обем, налягане и температура на газовете. Яйцето запечатва бутилката, топлината кара налягането да се покачва и изтласква част от въздуха, а при изстиването налягането в бутилката пада, докато непромененото налягане отвън леко избутва яйцето надолу.
Игра с дъгата. Сипете в плитък съд пълномаслено мляко, пуснете вътре бои, след което добавете капка препарат за съдове. Заради молекулярните свойства на препарата цветовете се развихрят в пъстра спирала. Експериментът може да протече и като потопите цветни бонбони в гореща вода и наблюдавате как цветовете от разтопените им обвивки потичат един към друг, но така и не се смесват.
„Децата са родени учени, защото обичат и не се боят да задават въпроси, а това е науката всъщност“, споделя д-р Ерин Фейган-Джефрис от Университета в Аделаида, Австралия. Тя е и автор на детско научно предаване. Допълва, че ако типът наука, който харесвате, не включва реакции и експлозии, достатъчно е просто да излезете навън и да погледнете надолу. Там всякакви насекоми, малки животни и растения само чакат да бъдат изучени.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.