Антоанета НАЙДЕНОВА
Ако перифразираме думите на чорбаджи Марко „Лудите, лудите – те да са живи…“ от романа на Иван Вазов „Под игото“, то те ще звучат така – „Младите, младите, те да са живи“. Едно от доказателствата за това е бъдеща абитуриентка от Бургас, която се занимава с изкуство, свири на флейта и с различни артинсталации провокира хората да мислят екологично. Момичето „облича“ дърветата първо в Бургас, а после и в Благоевград, за да накара минувачите да ги прегърнат. А тази година създава в морския град нова инсталация – „Промените си ти“, с екопослания. Подготвя и проект за водата и е убедена, че всеки от нас е отговорен с действията си и може да помогне за ограничаване на климатичните промени.
Тезата, че местните действия имат глобално въздействие, стои в основата и на световната екоинициатива „Времето изтича“, в която се включват 52 български училища и детски градини. Две от тях правят силно впечатление на организаторите с оригиналните си идеи. Ученици и учители от ОУ „Христо Ботев“ във Варна изписват екопослание с миди върху плажната ивица, а от СУ „Луи Пастьор“ в София правят танцова щафета.
Много ученици участват и в конкурса за рисунки „Композирай пречиствателна станция“. Най-
добрите творби ще красят догодина фасадите на 16 пречиствателни станции за отпадни води.
Примерите за активните млади хора, които се интересуват какво се случва по света и искат да дадат своя принос, за да направят населеното си място по-красиво и по-чисто, могат да продължават още. И това е чудесно, защото, докато ги има тях, ще има надежда и за всички нас. Трябва само да им създадем условия да получат качествено образование и добра работа, за да искат да останат в България.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.