Благотворителността е сред основните уроци в Първо българско училище
Точно преди 11 години три българки основават Първо българско неделно училище. Наричат го „Родина“, макар адресът му да е на хиляди километри от родината – в Малага, Андалусия, Испания. Всъщност това е и причината новото училище да носи името „Родина“. Да не забравят българчетата своя език и култура, да не израстват без национално самосъзнание, когато, обикновено по икономически причини, семействата им са далеч от корените си.
„А това е много, много трудно – споделя Пепа Костадинова. – Целта ни беше да подпомогнем българските деца, живеещи в чужбина, да изучават български език и литература, история и география на страната си. Това им дава и добри перспективи. Например след завръщането си в България да могат успешно да продължат образованието си.
Пепа Костадинова заедно с Любка Христова и Бонка Генова са основоположници на училище „Родина“ към асоциация „Малага – България 2010“, към която то е регистрирано съгласно изискванията на закона в Испания. След спечелване на проект по Националната програма „Роден език и култура зад граница“ училището официално е признато от Просветното министерство на България. Това позволява провеждане на учебен процес по адаптирани учебни програми на деца от предучилищна възраст и ученици от
I до XII клас.
За първата му учебна година – 2011/2012, в него се записват 23 деца. Днес са 60 – от пред-
училищната група до XII клас. Учебните занятия се провеждат всяка събота от 9,30 ч. до 14,30 ч.
А са имали и по-специални уроци – за родители от смесени бракове, решили да научат български.
От няколко години в помощ на учителите в Първо българско училище са студенти – бъдещи педагози, от Тракийския университет в Стара Загора и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Със спечелен проект по програма „Еразъм“ вече 12 студенти от специалност „Начална педагогика“ са преподавали в класните стаи на „Родина“. От следващата учебна 2022/2023 г. в училището в Малага очакват и студенти от Русенския университет „Ангел Кънчев“.
„Училището е много силно в провеждането на конкурси, извънкласни дейности, различни презентации – допълва Пепа Костадинова. – Многобройни са изявите на детския ни състав за български народни танци „Звездици“, чийто дългогодишен ръководител е Надка Тодорова. Създаден по инициатива на д-р Радка Георгиева – директор на „Родина“, и Гълъбина Първанова, за осма година проведохме ученическия конкурс за рисунка „Моят любим герой от българска народна приказка“. Наградният фонд е дарение от д-р Георгиева. Четирима от нашите ученици са носители на награди от тазгодишното издание на Конкурса, инициатива на българското училище в град Торент, Испания. Това са София, Александра, Симона и Ивелина. За 24 май българското посолство в Мадрид организира презентация на изяви на българчета, живеещи в Испания. Разбира се, нашите ученици се представиха блестящо. Впечатлиха и с участието си в провежданите всяка година в региона седмици на чуждестранните култури. Децата ни представиха български песни и танци, с което очароваха публиката“.
Няма български празник, който да не събира за честването заедно деца, родители, учители, а и испански граждани, жители на региона на Малага. Но празник на празниците са Българските дни в Малага. Станали традиционни, те винаги се провеждат по повод Националния празник – 3 март. Събитието се организира от асоциация „Малага – България 2010“ и ПБНУ „Родина“ в сътрудничество с кметството на Малага, Асоциацията на съседите в Каранке, асоциация „Българска дружина“ – Малага. На тазгодишното, седмо издание на Българските дни почетни гости са кметът на града и многобройни представители на местната община.
Отново идея на асоциация „Малага – България 2010“, която традиционно се осъществява заедно с екипа на училището и с родителите, са благотворителните инициативи. Чрез тях българчетата дават своя принос, като изпращат средства на нуждаещи се по повод празници като Коледа и Великден.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg