426 училища получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Финансирането е осигурено от МОН по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, а отпуснатите средства са над 7 млн. лв. Тя е насочена към създаване на равни условия за достъп до предучилищно и училищно образование, както и към повишаване качеството на учебния процес, включително развитието на уменията и компетентностите на децата и учениците. На територията на община Русе училищата, които ще имат възможност да оборудват нови класни стаи през следващата учебна година, са девет.
Сред одобрените е Средно училище „Христо Ботев“.
Разговаряме с Марина Мунева-Петкова, дългогодишен заместник-директор по административно-стопанска дейност и преподавател по информационни технологии, за предстоящото изграждане на нов кабинет по Програмата.
В СУ „Христо Ботев“ ще използват средствата за кабинет по история и цивилизации, в който ще се обучават ученици от VII до XII клас.
„Учителят по история Пресиян Костадинов полага много големи усилия да възвърне интереса на децата към българската история. Тази програма дава възможност да се финансира оборудването на такъв кабинет, но без техника“, казва за „Аз-буки“ заместник-директорката на училището.
Освен закупуване на материална база – чинове, столове и шкафчета,
средствата ще бъдат използвани и за подновяване на историческите карти на училището.
Ще бъдат закупени над 50 различни карти, съобразени с учебното съдържание по история и цивилизации от VII до XII клас. Поръчана е и линия на времето за онагледяване на материала, както и електронни христоматии, свързани с извори на българската история.
„Този проект цели осигуряване на по-атрактивни съвременни условия и онагледяване на материала. Решихме, че се нуждаем от нови карти, а в момента има много красиви на пазара като например такива, които изобразяват границите на държавата ни при различните владетели. Заложихме почти изцяло на подновяването на картите, защото се оказа, че една карта струва около 80 лв., което не е малка стойност“, обяснява събеседничката ми.
Предстои и изграждане на STEM център в училището.
СУ „Христо Ботев“ е с три гимназиални профила – хуманитарни науки, софтуерни и хардуерни науки и природни науки.
Центърът ще бъде насочен към природните науки, и към софтуерни и хардуерни науки и ще бъде разположен в четири кабинета, като два ще бъдат предназначени за природни науки – химия, физика, биология, а другите два ще бъдат насочени към софтуерните и хардуерните науки и 3D прототипиране и роботика.
„Кандидатствахме като голямо училище за максималната стойност около 600 000 лв., като много голяма част от тях ще бъдат вложени в техника, а по-малка за ремонт на помещенията, нови маси и столове. Кандидатствахме преди две години, имаше крайни срокове и трябваше бързо да реагираме с концепциите. Много се надявам вече нещата да започнат да се случват и до края на месеца да излезе договора, за да можем да пуснем обществени поръчки и да задвижим ремонт, тъй като през учебната година е много трудно да сме в ремонтни дейности“, казва Петкова.
Средно училище „Христо Ботев“ е с богата история и дългогодишни традиции в образованието, наследник на Русенското класно училище и Държавната мъжка гимназия „Княз Борис“. Сградата е паметник на културата с национално значение. Училището е било център на културния и научния живот в Русе. Свързано е с видни личности, сред които Драган Цанков, Йордан Йовков, Боян Пенев, Ангел Кънчев, Никола Обретенов, Стоян Михайловски, Цветан Радославов, акад. Михаил Арнаудов и много други. През 1945 г. приема името на поета революционер Христо Ботев.
Тази учебна година в школото ще се обучават около 1000 възпитаници.
Точната бройка не е ясна през летните месеци, тъй като варира заради записванията, обяснява Петкова.
Всяка година училището организира благотворителен Коледен базар, като каузата се определя от училищното настоятелство. Предходната година са помогнали на фондация „Александър Русев“, предоставяща безплатни водни занимания с терапевтична и рехабилитационна насоченост на деца с увреждания.
Около Великденските празници също правят базар, а учителите по физическо възпитание и спорт организират Лазарско надиграване.
За Ботевите дни (от 24 май до 2 юни) провеждат математически състезания, научни конференции по история. Тази година по природни науки учениците са изработвали пана на Слънчевата система.
Ежегодно организират и Маратон на четенето, като включват и малките, и големите ученици. Обикновено IX и X клас четат на малките откъси от произведения.
През настоящата година
СУ „Христо Ботев“ отбелязва 186 години от създаването си и 140 години гимназиално образование в Русе
с тържествен концерт, съпровождан от редица други инициативи – състезания, изложби, рецитали, конкурси за фотографи и литературен конкурс за есе, писмо, разказ или стихотворение.
Сред заниманията по интереси в училището са клубът по география „Млади пътешественици“, групата за здравословен начин на живот, в която учениците готвят здравословни рецепти, група „Пей с мен“ по музика и спортни групи по футбол, волейбол, лека атлетика. За малките ученици има клуб за природни изследователи.
Заместник-директорката споделя, че се опитват да включват родителите в процеса на обучение, но успяват да задържат вниманието им до началния етап.
„Родителите са много заинтересовани от процеса на обучение в начален етап. Наистина се включват и участват активно в спортни празници и други инициативи. Но когато децата станат V клас, интересът им рязко спада. Някои от родителите все пак се съгласяват да участват в час на класа по темите за кариерно ориентиране – тези с по-интересни професии идват да разкажат за тях на учениците“, разказва моята събеседничка.
Чрез всички инициативи и занимания по интереси се опитват да са в крак с мисленето на подрастващото поколение и да ги отделят от електронната среда.
„Начина на мислене на децата е много по-различен от това, което е било дори преди 10 години. Децата изцяло се ориентират онлайн. Предпочитат да потърсят в интернет и сами да открият нещо, отколкото да го прочетат в книга.
Най-сложното, на което трябва да ги обучим е, че не всичко, което е в интернет е истина“,
завършва заместник-директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg